statystyki

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę skutkuje obowiązkiem opłacania składek także z działalności

19.12.2013, 09:35; Aktualizacja: 19.12.2013, 09:37

Prowadzę działalność gospodarczą i jednocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu. Moje wynagrodzenie z zatrudnienia wynosi 1600 zł. Z uwagi na uzyskiwane wynagrodzenie z prowadzonej działalności w 2013 roku opłacałem za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W styczniu 2014 roku oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę mam otrzymać wynagrodzenie z umowy o dzieło w wysokości 500 zł. Kontrakt ten był zawarty w listopadzie z moim pracodawcą. Czy w takiej sytuacji od 1 stycznia 2014 r. mam obowiązek zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z działalności?

Pracownik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlega z umowy o pracę. Z kolei obowiązek ubezpieczeń społecznych z działalności jest uzależniony od wysokości wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane