statystyki

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę skutkuje obowiązkiem opłacania składek także z działalności

19.12.2013, 09:35; Aktualizacja: 19.12.2013, 09:37

Prowadzę działalność gospodarczą i jednocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu. Moje wynagrodzenie z zatrudnienia wynosi 1600 zł. Z uwagi na uzyskiwane wynagrodzenie z prowadzonej działalności w 2013 roku opłacałem za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W styczniu 2014 roku oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę mam otrzymać wynagrodzenie z umowy o dzieło w wysokości 500 zł. Kontrakt ten był zawarty w listopadzie z moim pracodawcą. Czy w takiej sytuacji od 1 stycznia 2014 r. mam obowiązek zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z działalności?

Pracownik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlega z umowy o pracę. Z kolei obowiązek ubezpieczeń społecznych z działalności jest uzależniony od wysokości wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane