Nowa formuła egzaminu maturalnego, nad którą pracują eksperci, będzie gotowa do zaprezentowania już jesienią, a informatory maturalne w połowie roku szkolnego 2012/2013 - poinformował w środę wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki.

Sawicki przypomniał, że w ramach projektu współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej trwają prace nad wypracowaniem nowej formuły egzaminu maturalnego, w tym nowej formuły egzaminu z polskiego zarówno na egzaminie ustnym, jak i na egzaminie pisemnym.

"Młody człowiek będzie musiał bardziej siebie pokazać, zarówno na egzaminie ustnym, jak i pisemnym" - tłumaczył Sawicki w "TVN 24". Zaznaczył, że powrót do takich egzaminów, jak kiedyś były przeprowadzane jest nie możliwy ze względu na nieporównywalność wyników.

"Będzie trochę prezentacji (...), będzie też trochę pytań zamkniętych, bo znajomość form leksykalnych czy gramatyki, tak się najłatwiej sprawdza (...), ale na pewno będzie inna formuła egzaminu pisemnego - bardziej nastawiona na myślenie i sprzedawanie siebie" - mówił.

Reklama

O pracach nad zmianami w formule egzaminu maturalnego mówi się od dłuższego czasu. Zmiany te miałyby wejść na egzaminie maturalnym, który zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2014/2015. Wiosną 2015 r. maturę będzie bowiem zdawał pierwszy rocznik abiturientów, którzy uczyli się w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej zgodnie z nową podstawą programową nauczania.