W poniedziałek, 12 października, mija termin na złożenie przez dyrektorów szkół do organów prowadzących wniosków o wsparcie finansowe z programu Radosna Szkoła. Dyrektorzy mogą starać się o dofiansnowanie zakupu lub zwrot kosztów zakupu pomocy dydaktycznych, a także o zwrot kosztów utworzenia lub modernizacji placów zabaw.

Pomoce dydaktyczne, np. miękkie klocki, piłki, materace, pufy, mają uatrakcyjnić miejsce zabaw pierwszoklasistów. Grzegorz Żurawski, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, wyjaśnia, że szkoły, które nie otrzymały dofinansowania w lipcowej edycji programu, mogą złożyć swoje wnioski ponownie lub przygotować nowe.

Organy prowadzące do 2 listopada przesyłają wnioski do urzędów wojewódzkich. Muszą w nich wykazać wkład własny w wysokości 50 proc. kosztów urządzenia szkolnego placu zabaw. Zakup pomocy dydaktycznych do kwoty 6 lub 12 tys. zł, w zależności od liczby uczniów w klasach I–III, będzie w całości finansowany z budżetu państwa. Na 2010 rok w programie zarezerwowano 150 mln zł, czyli o 110 mln zł więcej niż w tym roku.

Urzędy wojewódzkie na ocenę wniosków i podział środków mają 35 dni, licząc od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na 2010 rok. Zwykle jest ona publikowana na przełomie stycznia i lutego.

150 mln zł jest zarezerwowanych w budżecie na 2010 rok na program Radosna Szkoła