statystyki

Faktyczne zamknięcie działalności bez wyrejestrowania trzeba przed ZUS udowodnić

autor: Marcin Nagórek24.10.2020, 07:30
Z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu chorobowemu. W orzecznictwie sądowym akcentuje się w szczególności, że zgłoszenie i sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowi tylko podstawę rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej i nie jest zdarzeniem ani czynnością utożsamianą z podjęciem takiej działalności.

Z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu chorobowemu. W orzecznictwie sądowym akcentuje się w szczególności, że zgłoszenie i sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowi tylko podstawę rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej i nie jest zdarzeniem ani czynnością utożsamianą z podjęciem takiej działalności.źródło: ShutterStock

ZUS stwierdził, że jestem dłużnikiem za nieopłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za I kwartał tego roku jako prowadzący działalność gospodarczą. Tymczasem nie prowadzę działalności już od grudnia 2019 r. Miałem wypadek samochodowy, rozwiązałem umowę najmu lokalu, a od stycznia pracuję na etacie. Czy w tej sytuacji jest podstawa do odwołania? Zapomniałem zgłosić formalnie w ZUS i ewidencji gospodarczej zamknięcie działalności.

Z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu chorobowemu. W orzecznictwie sądowym akcentuje się w szczególności, że zgłoszenie i sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowi tylko podstawę rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej i nie jest zdarzeniem ani czynnością utożsamianą z podjęciem takiej działalności. Tak więc domniemanie wynikające z wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może zostać obalone w toku postępowania dowodowego. W tej sytuacji argumenty kwestionujące stan rzeczy ujawniony w CEIDG powinien przedstawić zainteresowany. Podstawowe znaczenie dla objęcia ubezpieczeniami społecznymi ma fakt rzeczywistego wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób ciągły i o charakterze zarobkowym (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 1 lipca 2020 r., sygn. akt III AUa 926/19).

Kluczowe jest więc ustalenie, do jakiej daty przedsiębiorca w opisywanej sytuacji wykonywał faktycznie działalność gospodarczą. Za przyjęciem, że działalność była wykonywania do grudnia 2019 r., przemawia m.in. to, iż wówczas miał wypadek samochodowy, w którym utracił źródło dochodu wykorzystywane przy zarobkowaniu. Ponadto od stycznia br. pozostaje w pracowniczym stosunku zatrudnienia w innej firmie.

Mając na uwadze te okoliczności, przyjąć należy, że z dużym prawdopodobieństwem decyzja ZUS jest prawnie wadliwa. Czytelnik, mimo że nie wykreślił działalności gospodarczej z CEIDG, to faktycznie nie wykonywał jej co najmniej od grudnia 2019 r. W konsekwencji nie mógł od grudnia 2019 r. podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu jej prowadzenia, a to oznacza, że nie ma podstaw do ustalenia należności składkowych na podane ubezpieczenia.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Obywatel(2020-10-25 06:57) Zgłoś naruszenie 42

    Typowy prawniczy bełkot. A jaki istnieje związek wypadku z działalnością Żaden!! Można ulec wypadkowi i dalej prowadzić działalnośc.Ale to już jest za trudne dla prawnika

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tom(2020-10-25 10:00) Zgłoś naruszenie 10

    Zapomniał.... Dobre 😊

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane