statystyki

Układowy urlop nie może dyskryminować [OPINIA RZECZNIKA TSUE]

autor: Łukasz Guza13.07.2020, 07:43; Aktualizacja: 13.07.2020, 08:59
Siedziba TSUE

Siedziba TSUEźródło: ShutterStock

Układ zbiorowy może przewidywać dodatkową płatną opiekę nad dzieckiem wyłącznie dla kobiet, jeśli jest ewidentnie powiązana z ochroną biologicznej kondycji matek po porodzie i ich szczególnych relacji z dziećmi. Brak takiej zależności będzie równoznaczny z dyskryminacją ojców. Tak wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Michala Bobeka (z 9 lipca 2020 r.).

Sprawa, którą rozpatruje TSUE, dotyczy ojca z Francji, który jest zatrudniony w kasie chorych jednego z francuskich departamentów. Tamtejszy układ zbiorowy obejmujący instytucje zabezpieczenia społecznego przewiduje, że pracownice tych jednostek (samodzielnie wychowujące dziecko) po zakończeniu ustawowego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać m.in. z trzymiesięcznego urlopu z prawem do połowy wynagrodzenia. Samotny ojciec wystąpił do pracodawcy o tę dodatkową opiekę, ale ten mu odmówił. Decyzję argumentował tym, że przepis układu wyraźnie uprawnia do urlopu jedynie kobiety. Związek zawodowy reprezentujący pracownika wniósł pozew do sądu pracy o uznanie odmowy za bezskuteczną (bo jest dyskryminująca). Ten ostatni skierował pytanie prejudycjalne do TSUE. Wniósł o rozstrzygnięcie, czy w omawianym przypadku ma zastosowanie dyrektywa 2006/54/WE z 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (Dz.U. 2006, L 204, s. 23).

Rzecznik generalny przypomniał, że kwestia dodatkowych okresów urlopu, udzielanych po upływie ustawowego macierzyńskiego, rozważana była przez TSUE już w wyroku Hofmann (z lipca 1984 r., sygn. 184/83). Zgodnie z nim – w kontekście odstępstw od zasady równego traktowania – zasadna jest ochrona kobiet w aspekcie biologicznym (możliwość powrotu do zwykłych funkcji fizjologicznych i umysłowych po porodzie) oraz szczególnych relacji między matką a jej dzieckiem w trakcie okresu, jaki następuje po ciąży i porodzie. Jeśli dane uprawnienie spełnia te dwa kryteria, to nie dojdzie do dyskryminacji mężczyzn.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane