statystyki

Oddział firmy nie skorzysta z dofinansowania z FGŚP

autor: Marcin Wybranowski04.06.2020, 10:10; Aktualizacja: 04.06.2020, 10:11
Model zarządczy poddawany jest krytyce przez doktrynę prawa pracy przede wszystkim z tego powodu, że stoi w sprzeczności z majątkową istotą stosunku pracy. W takim modelu za pracodawcę uznawany może być również podmiot niesamodzielny, nieposiadający zdolności cywilnoprawnej, który nie może we własnym imieniu nabywać praw i zaciągać zobowiązań majątkowych w celu realizacji zobowiązań wynikających ze stosunków pracy.

Model zarządczy poddawany jest krytyce przez doktrynę prawa pracy przede wszystkim z tego powodu, że stoi w sprzeczności z majątkową istotą stosunku pracy. W takim modelu za pracodawcę uznawany może być również podmiot niesamodzielny, nieposiadający zdolności cywilnoprawnej, który nie może we własnym imieniu nabywać praw i zaciągać zobowiązań majątkowych w celu realizacji zobowiązań wynikających ze stosunków pracy.źródło: ShutterStock

Mimo że jest pracodawcą, to nie ma statusu przedsiębiorcy, a to wyklucza ubieganie się o taki rodzaj pomocy. A wszystko dlatego, że przepisy specustawy i kodeksu pracy nie zostały właściwie skorelowane. Przy czym zdaniem niektórych ekspertów o wsparcie powinna móc wystąpić centrala spółki.

Przedsiębiorcy, których dotknęły skutki epidemii, mogą skorzystać z pomocy określonej m.in. w art. 15g lub art. 15zzb ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa COVID-19). Na ich podstawie mogą się oni ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a starosta może im zwrócić część kosztów poniesionych na pensje dla pracowników. Jednak nawet mimo spełnienia wymaganych w tych przepisach warunków, nie wszyscy pracodawcy będą mogli z takiej pomocy skorzystać. Takie stanowisko resortu pracy nie jest jednak akceptowane przez wszystkich prawników, którzy zwracają uwagę na jej sprzeczność z samym celem wprowadzenia tych przepisów.

Inne definicje


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane