statystyki

Nowości w programie „Asystent osobisty”

autor: Michalina Topolewska26.05.2020, 19:00
niepełnosprawni inwalida wózek inwalidzki

niepełnosprawni inwalida wózek inwalidzkiźródło: ShutterStock

Z dotacji przyznanej na zatrudnienie asystenta pomagającego osobie niepełnosprawnej można pokrywać koszty dojazdu, gdy korzysta on ze swojego samochodu lub taksówki.

Stało się to możliwe dzięki zmianie wprowadzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. W jego ramach gminy i powiaty otrzymały środki na pokrycie kosztów świadczenia usług przez asystentów, których podstawowym zadaniem jest wspieranie dorosłych osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zakupy, załatwianie spraw urzędowych, a także podczas przemieszczania się w wybrane miejsce, np. do pracy, lekarza, na rehabilitację czy do kościoła. Jednocześnie zasady programu szczegółowo określają, jakie koszty związane z wykonywaniem usług przez asystenta mogą być dotowane. Chodzi o wydatki na wynagrodzenia asystentów, ich ubezpieczenia OC oraz na zakup biletów komunikacji publicznej (jednorazowych i miesięcznych).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane