statystyki

Gdy płatnik złoży dwa wnioski o pomoc, ZUS rozpatrzy ten, który jest korzystniejszy

autor: Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska22.05.2020, 08:35; Aktualizacja: 22.05.2020, 08:40
Wprowadzanie w ramach kolejnych tarcz kryzysowych przepisów na czas epidemii, w tym szczególnie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19), nie oznacza, że nie mają zastosowania inne, dotychczas obowiązujące przepisy, w tym wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa).

Wprowadzanie w ramach kolejnych tarcz kryzysowych przepisów na czas epidemii, w tym szczególnie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19), nie oznacza, że nie mają zastosowania inne, dotychczas obowiązujące przepisy, w tym wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa).źródło: ShutterStock

Pytanie: Złożyłem wniosek o zwolnienie ze składek za kwiecień i maj, ale dla pewności, żeby nie mieć kłopotów, gdyby ZUS mi go nie przyznał, wystąpiłem też z wnioskiem o odroczenie składek. Organ rentowy jeszcze nie rozliczył mi konta i wciąż istnieje na nim zaległość. Jak zostanie potraktowane pismo o odroczenie? Czy to nie przeszkodzi w otrzymaniu ulgi?

Wprowadzanie w ramach kolejnych tarcz kryzysowych przepisów na czas epidemii, w tym szczególnie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19), nie oznacza, że nie mają zastosowania inne, dotychczas obowiązujące przepisy, w tym wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Dotyczy to także odraczania płatności składek, chociaż z pewnymi modyfikacjami. Skorzystanie ze starych rozwiązań nie przeszkodzi jednak w otrzymaniu nowych ulg.

Bez opłaty prolongacyjnej

Zgodnie z art. 29 ustawy systemowej ZUS może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć je na raty ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie. Zakład powinien przy tym wziąć pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Odroczenia następuje w formie umowy. Płatnik w przyszłości i tak musi uiścić składki, lecz dzięki umowie z ZUS nie są naliczane odsetki po upływie ustawowego terminu zapłaty składek. W przypadku gdy rozłożono je na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tej ulgi. Zgodnie z art. 29 ust. 1 przedsiębiorca może otrzymać odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty składek zarówno za ubezpieczenie społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne. Z systematyki całego aktu prawnego wynika, że ulgi dotyczą także składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zamiast odsetek płatnik musi za to uiszczać opłatę prolongacyjną, która jest określona w ordynacji podatkowej dla podatków stanowiących dochód budżetu państwa. Zgodnie z art. 57 par. 2 ordynacji jest ona równa obniżonej stawce odsetek za zwłokę. Jednak specustawa o COVID-19 umożliwiła uniknięcie tej opłaty. Zgodnie bowiem z art. 15zb w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty składek należnych za okres od 1 stycznia 2020 r., na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, nie nalicza się opłaty prolongacyjnej. Oznacza to, że przedsiębiorca może odroczyć składki lub rozłożyć je na raty w zasadzie bezkosztowo.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mr(2020-05-23 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Przeczytajcie resztę sobie sami. Bo z tego nic nie wynika. Korzystniejszy, ale dla kogo? Za te pieniądze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane