statystyki

Czy obniżenie stawki godzinowej uprawnia do uzyskania świadczenia postojowego

autor: Joanna Śliwińska14.05.2020, 09:27; Aktualizacja: 14.05.2020, 10:29
Mimo że warunki jego przyznania nie wydają się być surowe, zleceniobiorcy wciąż zadają wiele pytań. Martwią się choćby o to, czy zwiększenie przychodu o kilka złotych wykluczy ponowne otrzymanie takiej pomocy.

Mimo że warunki jego przyznania nie wydają się być surowe, zleceniobiorcy wciąż zadają wiele pytań. Martwią się choćby o to, czy zwiększenie przychodu o kilka złotych wykluczy ponowne otrzymanie takiej pomocy.źródło: ShutterStock

Mimo że warunki jego przyznania nie wydają się być surowe, zleceniobiorcy wciąż zadają wiele pytań. Martwią się choćby o to, czy zwiększenie przychodu o kilka złotych wykluczy ponowne otrzymanie takiej pomocy.

O świadczenie postojowe można występować już od kilku tygodni, ale warunki jego uzyskania wciąż budzą wątpliwości. Zleceniobiorcy i osoby wykonujące inne umowy cywilnoprawne mają do niego prawo, jeśli ich przychód nie przekroczył 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego za poprzedni kwartał do celów emerytalno-rentowych, a wykonywanie umowy uległo ograniczeniu z powodu przestoju u zleceniodawcy. Sama umowa musiała zostać zawarta przed 1 kwietnia 2020 r.

Niższa stawka

Otrzymanie świadczenia nie jest, co prawda, obwarowane wieloma warunkami, ale kryteria jego przyznawania nie są jednoznaczne. Zgodnie z art. 15zq specustawy o COVID-19 przysługuje ono, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna. Najprostsza sytuacja z możliwych to taka, w której z powodu epidemii zleceniodawca wypowiada umowę-zlecenie, bo ogranicza zatrudnienie.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane