statystyki

Dopłaty bez gwarancji utrzymania etatu

autor: Łukasz Guza09.04.2020, 09:08; Aktualizacja: 09.04.2020, 09:09
Zmiana jest jednak niekorzystna dla zatrudnionych. Prowokuje pytanie o to, czy np. związki zawodowe nie usztywnią swojego stanowiska i trudniej będzie zawierać z nimi porozumienia w sprawie przestoju lub skrócenia czasu pracy (a bez niego nie można otrzymać pomocy). I czy np. nie będą się domagać gwarancji zatrudnienia dla załogi w trakcie negocjacji porozumienia z pracodawcą.

Zmiana jest jednak niekorzystna dla zatrudnionych. Prowokuje pytanie o to, czy np. związki zawodowe nie usztywnią swojego stanowiska i trudniej będzie zawierać z nimi porozumienia w sprawie przestoju lub skrócenia czasu pracy (a bez niego nie można otrzymać pomocy). I czy np. nie będą się domagać gwarancji zatrudnienia dla załogi w trakcie negocjacji porozumienia z pracodawcą.źródło: ShutterStock

Po zakończeniu pobierania dopłat do pensji w razie przestoju lub skrócenia czasu pracy firma będzie mogła zwolnić zatrudnionego, na którego otrzymała pomoc.

Tak przewiduje tzw. tarcza antykryzysowa 2.0, która trafiła do prac parlamentarnych.

Zgodnie z obecnymi przepisami pracodawca może pozyskać dopłaty do pensji osób objętych przestojem (1,3 tys. zł) lub skróconym czasem pracy (maksymalnie 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia; 2079,43 zł według średniej płacy z IV kw. 2019 r.). Aby je otrzymać, musi m.in. porozumieć się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Jeśli dostanie pomoc, nie może zwolnić podwładnego z przyczyn ekonomicznych (niedotyczących pracownika) nie tylko w czasie pobierania dofinansowania do jego pensji, ale także po ustaniu wsparcia (maksymalnie przez trzy miesiące). Nowe przepisy zakładają, że firma będzie zobowiązana do utrzymania etatu tylko w okresie otrzymywania dofinansowania.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Krzysztof M.(2020-04-09 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Wiem, że to kontrowersyjna wypowiedź, ale zdrowszy system to redukcje etatów zbędnych- każda firma obrasta w tłuszcz- państwo przejmuje wypłatę zasiłków, nawet większych niż obecnie dla bezrobotnych. Plus zawieszenie 500 /sam biorę/ i cięcie emerytur i pensji w budżetówce. Obecny sposób to w rękawiczkach cięcie swiadczeń i pensji /inflacja plus obniżenie wartości złotego/. Biznesmeni, którzy i tak niewiele lub wcale by nie redukowali zatrudnienia dostają tani pieniądz, po roku wszyscy wek zbędny balast. Rząd i NBP z zobowiązaniami, obecni 50 latkowie z podatkami i emeryturami obywatelskimi, już bez 13tek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane