statystyki

Dopłaty bez gwarancji utrzymania etatu

autor: Łukasz Guza09.04.2020, 09:08; Aktualizacja: 09.04.2020, 09:09
Zmiana jest jednak niekorzystna dla zatrudnionych. Prowokuje pytanie o to, czy np. związki zawodowe nie usztywnią swojego stanowiska i trudniej będzie zawierać z nimi porozumienia w sprawie przestoju lub skrócenia czasu pracy (a bez niego nie można otrzymać pomocy). I czy np. nie będą się domagać gwarancji zatrudnienia dla załogi w trakcie negocjacji porozumienia z pracodawcą.

Zmiana jest jednak niekorzystna dla zatrudnionych. Prowokuje pytanie o to, czy np. związki zawodowe nie usztywnią swojego stanowiska i trudniej będzie zawierać z nimi porozumienia w sprawie przestoju lub skrócenia czasu pracy (a bez niego nie można otrzymać pomocy). I czy np. nie będą się domagać gwarancji zatrudnienia dla załogi w trakcie negocjacji porozumienia z pracodawcą.źródło: ShutterStock

Po zakończeniu pobierania dopłat do pensji w razie przestoju lub skrócenia czasu pracy firma będzie mogła zwolnić zatrudnionego, na którego otrzymała pomoc.

Tak przewiduje tzw. tarcza antykryzysowa 2.0, która trafiła do prac parlamentarnych.

Zgodnie z obecnymi przepisami pracodawca może pozyskać dopłaty do pensji osób objętych przestojem (1,3 tys. zł) lub skróconym czasem pracy (maksymalnie 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia; 2079,43 zł według średniej płacy z IV kw. 2019 r.). Aby je otrzymać, musi m.in. porozumieć się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Jeśli dostanie pomoc, nie może zwolnić podwładnego z przyczyn ekonomicznych (niedotyczących pracownika) nie tylko w czasie pobierania dofinansowania do jego pensji, ale także po ustaniu wsparcia (maksymalnie przez trzy miesiące). Nowe przepisy zakładają, że firma będzie zobowiązana do utrzymania etatu tylko w okresie otrzymywania dofinansowania.


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Krzysztof M.(2020-04-09 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Wiem, że to kontrowersyjna wypowiedź, ale zdrowszy system to redukcje etatów zbędnych- każda firma obrasta w tłuszcz- państwo przejmuje wypłatę zasiłków, nawet większych niż obecnie dla bezrobotnych. Plus zawieszenie 500 /sam biorę/ i cięcie emerytur i pensji w budżetówce. Obecny sposób to w rękawiczkach cięcie swiadczeń i pensji /inflacja plus obniżenie wartości złotego/. Biznesmeni, którzy i tak niewiele lub wcale by nie redukowali zatrudnienia dostają tani pieniądz, po roku wszyscy wek zbędny balast. Rząd i NBP z zobowiązaniami, obecni 50 latkowie z podatkami i emeryturami obywatelskimi, już bez 13tek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane