statystyki

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wydłużone z urzędu

autor: Michalina Topolewska08.04.2020, 08:10; Aktualizacja: 08.04.2020, 08:10
Decyzje dotyczące przyznania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego powinny być wydłużone na taki sam okres jak orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności składania wniosku przez osobę uprawnioną.

Decyzje dotyczące przyznania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego powinny być wydłużone na taki sam okres jak orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności składania wniosku przez osobę uprawnioną.źródło: ShutterStock

Decyzje dotyczące przyznania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego powinny być wydłużone na taki sam okres jak orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności składania wniosku przez osobę uprawnioną.

Tak wynika z wyjaśnienia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Jest ono związane z wątpliwościami, jakie pojawiły się po wejściu w życie ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 568), a konkretnie jej art. 15h, który przewiduje szczególny tryb przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu.

Zgodnie z nim orzeczenia, które wygasły między 9 grudnia 2019 r. a 7 marca 2020 r. zachowują ważność na czas do upłynięcia 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – o ile w tym okresie złożony został wniosek o wydanie nowego dokumentu. Z kolei orzeczenia, które wygasły po 8 marca, zachowają ważność przez analogiczny okres – bez konieczności składania wniosku o nowy dokument. Jednocześnie art. 15h ust. 4 specustawy wskazuje, że jeżeli decyzja przyznająca świadczenia z pomocy społecznej, np. zasiłek stały, została wydana na okres wynikający z orzeczenia o dysfunkcji zdrowotnej, to wtedy ona również ulega wydłużeniu na taki sam okres jak ten dokument i następuje to na podstawie decyzji wydanej z urzędu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane