Decyzje dotyczące przyznania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego powinny być wydłużone na taki sam okres jak orzeczenia o niepełnosprawności bez konieczności składania wniosku przez osobę uprawnioną.
Tak wynika z wyjaśnienia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Jest ono związane z wątpliwościami, jakie pojawiły się po wejściu w życie ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 568), a konkretnie jej art. 15h, który przewiduje szczególny tryb przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu.
Zgodnie z nim orzeczenia, które wygasły między 9 grudnia 2019 r. a 7 marca 2020 r. zachowują ważność na czas do upłynięcia 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – o ile w tym okresie złożony został wniosek o wydanie nowego dokumentu. Z kolei orzeczenia, które wygasły po 8 marca, zachowają ważność przez analogiczny okres – bez konieczności składania wniosku o nowy dokument. Jednocześnie art. 15h ust. 4 specustawy wskazuje, że jeżeli decyzja przyznająca świadczenia z pomocy społecznej, np. zasiłek stały, została wydana na okres wynikający z orzeczenia o dysfunkcji zdrowotnej, to wtedy ona również ulega wydłużeniu na taki sam okres jak ten dokument i następuje to na podstawie decyzji wydanej z urzędu.
– Problem w tym, że w specustawie nie ma przepisu pozwalającego zmienić z urzędu decyzje przyznające świadczenia rodzinne, które też są uzależnione od niepełnosprawności – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.
Reklama
Chodzi tu przede wszystkim o decyzje w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego oraz wsparcia dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, czyli świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego. Wśród gmin pojawiły się więc pytania, jak należy prawidłowo postępować i czy przy takim brzmieniu przepisów te osoby powinny jednak złożyć wniosek o pomoc finansową.
Jak wskazuje resort rodziny, nie ma takiej potrzeby, bo przedłużenie z mocy prawa orzeczeń oznacza obowiązek odpowiedniego przedłużenia przez gminę z urzędu decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych oraz z Funduszu Alimentacyjnego. Ministerstwo uzasadnia to tym, że opisana procedura nie jest przyznawaniem świadczeń na wniosek osoby w związku z uzyskaniem kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, ale szczególnym przedłużeniem prawa do świadczeń na podstawie dokumentu, który cały czas znajduje się w aktach sprawy i na mocy art. 15h uległo ono wydłużeniu.
Dlatego właśnie zdaniem MRPiPS ośrodki pomocy społecznej powinny ustalić, ile jest osób, których orzeczenia zachowują ważność dzięki art. 15h, a w przypadku wątpliwości wystąpić o takie informacje do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (w szczególności chodzi o sprawdzenie, czy osoby, których dokument utracił ważność od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca br. złożyły nowy wniosek). Przedłużenie decyzji w zakresie świadczeń powinno odbyć się przez ich zmianę z urzędu, a więc bez wymogu składania przez osobę uprawnioną wniosku. Przy czym w ocenie resortu zasadne jest, aby ośrodek pomocy społecznej skontaktował się z nią (telefonicznie lub przez e-mail) i potwierdził, czy spełnia warunki do kontynuacji danego świadczenia oraz czy jest zainteresowana wydłużeniem okresu jego pobierania. Co do zasady z uwagi na to, że przedłużona data końcowa ważności orzeczenia ma charakter opisowy, tak też powinien być określony termin wydłużenia świadczeń. Natomiast w przypadku wsparcia, które jest przyznawane na okres zasiłkowy (specjalny zasiłek opiekuńczy), należy je wydłużyć nie dłużej niż do jego końca, czyli obecnie maksymalnie do 31 października br.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
-
Coraz więcej opiekunów dostaje świadczenie pielęgnacyjne. Przyznawane jest już również małżonkom
-
Zajęcie zasiłku pielęgnacyjnego oraz zapomogi losowej. Co o tym mówią przepisy? Jestem emerytką. Komornik dokonał zajęcia z rachunku bankowego na którym znajdowały...
-
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także dla pracownika firmy w przestoju?
Reklama
Komentarze(1)
Pokaż: