Fundusze PPK już inwestują, ale jak dotąd są pod kreską

19.03.2020, 08:17; Aktualizacja: 19.03.2020, 08:20
Wyniki są związane z gwałtowną wyprzedażą na rynkach akcji, która była wywołana wybuchem epidemii choroby powodowanej przez koronawirusa – tłumaczy Jacek Sokołowski, Doradca Inwestycyjny i Dyrektor Biura Alokacji i Zarządzania Instrumentami Dłużnymi w Pocztylion-Arka PTE.

Wyniki są związane z gwałtowną wyprzedażą na rynkach akcji, która była wywołana wybuchem epidemii choroby powodowanej przez koronawirusa – tłumaczy Jacek Sokołowski, Doradca Inwestycyjny i Dyrektor Biura Alokacji i Zarządzania Instrumentami Dłużnymi w Pocztylion-Arka PTE.źródło: ShutterStock

Pieniądze ponad miliona pierwszych uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) trafiły już na rynek i w znacznej mierze zostały zainwestowane. Na razie jednak bez wielkich sukcesów.

W lutym stopy zwrotu funduszy PPK, które rozpoczęły inwestowanie pieniędzy uczestników, były pod kreską. Marzec jak na razie nie zapowiada poprawy. – Wyniki są związane z gwałtowną wyprzedażą na rynkach akcji, która była wywołana wybuchem epidemii choroby powodowanej przez koronawirusa – tłumaczy Jacek Sokołowski, Doradca Inwestycyjny i Dyrektor Biura Alokacji i Zarządzania Instrumentami Dłużnymi w Pocztylion-Arka PTE.

20 instytucji finansowych uprawnionych do zarządzania pieniędzmi gromadzonymi w PPK nie ma dowolności inwestowania. Kwoty wpływające na ich konta – zarówno pochodzące od pracownika, jak i pracodawcy oraz państwowe dopłaty – są gromadzone w tzw. funduszach cyklu życia. To znaczy, że każdy z zarządzających tworzy fundusze przeznaczone dla uczestników z różnych grup wiekowych. Data w nazwie funduszu oznacza rok ukończenia 60 lat przez uczestnika – to czas, gdy będzie on mógł wypłacić pieniądze. Najniższa obecnie zdefiniowana data to 2025, kolejne wyznaczane są w okresach pięcioletnich.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • pozorant(2020-03-24 13:09) Zgłoś naruszenie 20

  No ca za niespodzianka. Nikt by nie przypuszczał.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aleksa(2020-03-29 15:29) Zgłoś naruszenie 20

  Ciężko jest przy obecnych czasach dodatkowo już teraz myśleć o tym co będzie za 20 czy 30 lat, a jest to niestety konieczne. W tej sytuacji ppk jest ogromnym ułatwieniem, bo zbierając na nasze oszczędności zapewnia nam bezpieczeństwo, bez naszego wkładu czasu, a my możemy zająć się obecnymi zmartwieniami.

  Odpowiedz
 • karola(2020-04-01 20:04) Zgłoś naruszenie 01

  PPK to ciekawy pomysł aby już teraz zadbać o siebie, o przyszłość. Na emerytury nie ma co liczyć, bo będą małe. Tu bez naszego angażowania środki nam się odkładają i tak aż do emerytury. Dodatkowo dzięki równoczesnym wpłatom pracodawcy, środki te będą całkiem spore i ułatwią życie

  Odpowiedz
 • marta(2020-04-24 15:23) Zgłoś naruszenie 00

  PPK to skuteczne narzędzie do zebrania większych oszczędności zabezpieczających przyszłość. Największą zaletą są dopłaty pracodawcy, co znacznie powiększa efekt końcowy

  Odpowiedz
 • grzegorz(2020-04-23 23:14) Zgłoś naruszenie 00

  Ten program to nic innego jak dobrowolny sposób na stworzenie sobie dodatkowego bezpieczeństwa na okres emerytury. Dzięki temu każdy z nas może mieć po prostu większe możliwości finansowe i małe emerytury przestają być dużym problemem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane