statystyki

Pracownik poddany przymusowej kwarantannie uzyska świadczenia chorobowe, nawet jeśli okaże się zdrowy

autor: Joanna Śliwińska13.03.2020, 09:30; Aktualizacja: 18.03.2020, 07:32
Czy pracownikowi, któremu pracodawca polecił pracę w trakcie przymusowej kwarantanny, przysługuje zasiłek? Tak, tylko w pewnym zakresie

Czy pracownikowi, któremu pracodawca polecił pracę w trakcie przymusowej kwarantanny, przysługuje zasiłek? Tak, tylko w pewnym zakresieźródło: ShutterStock

Nawet jeżeli w danej firmie nikt nie zachoruje, nie oznacza to wcale, że pracodawca nie poniesie kosztów związanych z wypłatą pracownikom wynagrodzenia chorobowego. Będzie ono bowiem przysługiwało także zdrowemu pracownikowi, który zostanie poddany przymusowej kwarantannie. Oczywiście, jeżeli nieobecność podwładnego będzie się przedłużać, ciężar wypłaty świadczenia – zasiłku chorobowego – przejmie wówczas ZUS. Płatnik nie poniesie natomiast kosztów nieobecności pracowników mających dzieci do lat ośmiu, które pozostaną w domu, w związku z zamknięciem z powodu koronawirusa żłobków, przedszkoli i szkół. Opiekunom przysługuje zasiłek opiekuńczy od pierwszego dnia finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych traktowany jest okres przebywania w kwarantannie?


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (48)

  • h(2020-03-14 06:27) Zgłoś naruszenie 7315

    chory kraj - pracodawca ma płacić za kwarantannę pracowników w takiej wyjątkowej sytuacji to państwo powinno finansować nieobecość pracownika

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • aaa(2020-03-15 21:14) Zgłoś naruszenie 495

    a ja nie rozumiem ,płacę zus pracownikom a jak któryś zachoruję to za pierwsze 33dni muszę mu zapłacić,dopiero pózniej płaci zus.kto to wymyślił? powinien zus płacić o pierwszego dnia choroby skoro bierze za to kasę. najwięcej jest zwolnień 7 -14dni,które obciążają pracodawcę. w sumie pracownik dostaje od pracodawcy pieniądze za 26 dni urlop i 33 chorobowe .razem 59dni to prawie 3 miesiące pracy. a pracodawca nie ma urlopu ani czasu na chorowanie...

    Odpowiedz
  • seba(2020-03-14 14:11) Zgłoś naruszenie 4713

    ciekawe z kąd ma taki pracodawca wziąść jak pracownicy nie pracują, to państwo powinno płacić pracodawca i tak dużo traci też nie zarabia !!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Patriota(2020-03-17 14:42) Zgłoś naruszenie 2214

    Niemcy się Tobą zaopiekują!Po co tu wracasz?Napędzasz gospodarkę niemiec a chciałbyś pieniądze od Polski.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Magda(2020-03-15 10:32) Zgłoś naruszenie 181

    Kruk ,a kto powiedział ,że na ludzkiej krzywdzie każdy pracodawca się dorobił.To samo można powiedzieć o pracownikach,którzy lecą na wczasy w tak trudnym okresie.Teraz pracodawca musi mu płacić ,sam policz 2 tygodnie urlopu następnie 2 tygodnie kwarantanny.Punkt patrzenia zależy od punktu siedzenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Denis (2020-03-17 19:56) Zgłoś naruszenie 145

    Niewyobrażalne !!! Jeśli Moj pracodawca ma zapłacić 14 dni kwarantanny pracownikowi to co to za pomoc państwa skoro po 14 dniach wraca do pracy ? Polska jak zwykle 0 zabezpieczeń 0 ! Wstyd dla Państwa . Moj pracodawca jest dobrym szefem i dostanie mu się po kieszeni bo ojczym naszego współpracownika wrócił sobie z Niemiec po zamknięciu granic ????

    Odpowiedz
  • Poszkodowany autostrada A6 18.09.2019 Szczecin (2020-03-13 22:53) Zgłoś naruszenie 105

    ZUS po wypadku nie chce płacić chorobowego tylko odracza bo wypadek w pracy według nich nie był w pracy!!! Banda zlodzieji!! A do tego jestem nie zdolny do podjęcia pracy i bez ubezpieczenia!! Dziękuję ZUS!!!

    Odpowiedz
  • Podróżnik(2020-03-21 11:55) Zgłoś naruszenie 32

    Jestem już tydzień na kwarantannie po.przrkroczeniu granicy a nigdzie nie jestem zgłoszony. Sanepid nic nie wiem, nikt nic nie wie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piotrek9742(2020-03-22 15:25) Zgłoś naruszenie 22

    Pytanie prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowa wykonuje pracę w belgii muszę przyjechać do Polski na tydzień co wtedy z kwarantanna a moim zleceniem w Belgi

    Odpowiedz
  • Uno 61(2020-03-20 09:50) Zgłoś naruszenie 23

    A jak ja mam załatwić sobie L 4 czy ktoś może mi powiedzieć

    Odpowiedz
  • Likwidacja ZUS (2020-04-21 17:02) Zgłoś naruszenie 10

    Zlikwidować ZUS. Iść do prywaciarzy. Każdy na tym wygra oprócz. Rządy. Nie biedzie z czego kraść

    Odpowiedz
  • Renata (2020-03-15 19:40) Zgłoś naruszenie 111

    Pracuję na zlecenie umowę w Niemczech wracam do Polski umowę mam do 3 kwietnia w kraju będę 4 kwietnia mam mieć kwarantannę kto mi za to zapłać

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ewa(2020-05-10 15:41) Zgłoś naruszenie 10

    Pracuję jako salowa w szpitalu miałam kontakt z zarażoną pielęgniarką wykonano mi testy wynik negatywny czekałam na drugi po trzech tygodniach siedzenia w domu i codziennie dzwonienia do sanepidu aby ktoś wykonał drugi test w końcu ktoś się zjawił wynik negatywny 3 tygodnie w domu teraz słyszę że dostanę 80 %wypłaty czy to moja wina

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2020-03-23 22:17) Zgłoś naruszenie 12

    Czy to oznacza że jeśli wróciłam 17 marca z wakacji i zostałam objęta obowiązkową kwarantanną dostanę 80 % wynagrodzenia?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ewa(2020-04-04 18:46) Zgłoś naruszenie 11

    Mąż jest na kwatantalnej i ja przez niego nie mogę iść do pracy bo też mam zostać w domu czy pracodawca zapłaci mi za te 14 dn

    Odpowiedz
  • Anna (2020-04-04 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wróciłam z Tajlandii w dniu 7 marca. Pracuje w Lidlu. 9 marca powinnam pojawić się w pracy. Zaraz po przylocie do Polski skontaktował się ze mną mój pracodawca i powiedział żebym zadzwoniła do sanepidu z pytaniem czy mam odbyć 2 tygodniową kwarantanne. Nie miałam żadnych objawów zarażenia więc sanepid powiedział że nie ma prawnych podstaw do wystawienia zaświadczenia o kwarantannie i że mogę iść do pracy. Jednak mój pracodawca w obawie ze mogę być chora nakazał mi 2 tygodnie kwarantanny. Miałam dostać 100% wypłaty i premie za obecność z racji tego że obiecał wpisać mi nieobecność usprawiedliwioną. Po powrocie do pracy dał mi do wypełnienia "Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy" i okazało się że ma być to traktowane jak zwolnienie L4 więc dostanę tylko 80% wypłaty oraz stracę premie . W internecie wyczytałam że jeśli kwarantanna odbywa się na prośbę pracodawcy to zobowiązany on jest do wypłacenia pełnej kwoty wynagrodzenia. Czy mam rację?

    Odpowiedz
  • Carol(2020-05-30 18:54) Zgłoś naruszenie 00

    Carol, 21. w­­w­­w­­.­­l­­o­­v­­e­­x­­x­­.­­c­­l­­u­­b

    Odpowiedz
  • Autor(2020-05-09 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    Witam czy ktoś z was dostał już pieniądze za kwarantanny?..jeśli tak to ile?.

    Odpowiedz
  • Jojo(2020-05-12 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    Czy pracodawca moze prosic o odpracowanie tych pieniedzy co wyplacil w czasie przestoju? Przeciez to nie nasza wina ze produkcja sie zatrzymala i musielismy siedziec a teraz mowia ze mamy to odrobic co za bzdura

    Odpowiedz