statystyki

Wpłaty na PPK ze środków PFRON

autor: Michalina Topolewska11.02.2020, 08:31; Aktualizacja: 11.02.2020, 08:32
– Szczególnie istotne jest uporządkowanie tego, jakie składniki wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych i pozostałego personelu podlegają dofinansowaniu z PFRON, bo zdarzało się, że podczas kontroli było to kwestionowane – mówi Ewa Wójcik, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców ZAZ.

– Szczególnie istotne jest uporządkowanie tego, jakie składniki wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych i pozostałego personelu podlegają dofinansowaniu z PFRON, bo zdarzało się, że podczas kontroli było to kwestionowane – mówi Ewa Wójcik, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców ZAZ.źródło: ShutterStock

Warsztat terapii zajęciowej (WTZ) będzie mógł sfinansować składkę na Fundusz Solidarnościowy (FS) od wynagrodzeń pracowników oraz kwotę odprowadzaną na pracownicze plany kapitałowe (PPK) z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587). Warsztaty są placówkami, w których osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi mogą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacji i zdobywać umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Rozporządzenie określa w par. 19, jakie koszty działalności WTZ mogą być dofinansowywane z pieniędzy PFRON. I to właśnie tu nastąpi zmiana, bo zakłada ono, że z tych środków będzie można pokryć koszty składki na FS, która od 1 stycznia 2019 r. została wyodrębniona ze składki na Fundusz Pracy (FP). Problem w tym, że o ile ta ostatnia jest wymieniona w rozporządzeniu, to należność na FS nie była do tej pory w nim uwzględniona.

Co więcej, nowelizacja zakłada dodanie do par. 19 jeszcze jednego wydatku związanego z wynagrodzeniami pracowników, który będzie można sfinansować z dotacji z funduszu, a mianowicie wpłat na PPK – w podstawowej (1,5 proc. pensji) i dodatkowej kwocie (2,5 proc.). Rozszerzenie katalogu kosztów WTZ podlegających wsparciu z PFRON wymagać będzie sporządzenia aneksu do umowy, na podstawie której warsztat otrzymuje na ten cel pieniądze w 2020 r.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • lucjan(2020-03-29 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zarządzanie finansami to u mnie słaba strona, tzn dobrze zarabiam jak na swój wiek ale odkładanie wychodzi mi...średnio. No ale to już nie problem kiedy niedługo i u mnie wejdzie ppk, i oszczędzanie dla mnie będzie automatyczne, bez mojej ingerencji, a i mój kochany szef mi się dołoży ;) Koszt całości to maksymalnie 0,6% więc jakoś to zniosę

    Odpowiedz
  • mikołaj(2020-04-01 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    PPK to konieczność dzisiaj, bo mało osób ma większe oszczędności, a emerytura to będzie duży cios dla każdego, kiedy to nagle traci się znaczną część środków finansowych. Tutaj dzięki rządowemu programowi do oszczędzania, w tym okresie będziemy mieli jeszcze sporo zebranych dodatkowych środków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane