statystyki

Wpłaty na PPK ze środków PFRON

autor: Michalina Topolewska11.02.2020, 08:31; Aktualizacja: 11.02.2020, 08:32
– Szczególnie istotne jest uporządkowanie tego, jakie składniki wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych i pozostałego personelu podlegają dofinansowaniu z PFRON, bo zdarzało się, że podczas kontroli było to kwestionowane – mówi Ewa Wójcik, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców ZAZ.

– Szczególnie istotne jest uporządkowanie tego, jakie składniki wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych i pozostałego personelu podlegają dofinansowaniu z PFRON, bo zdarzało się, że podczas kontroli było to kwestionowane – mówi Ewa Wójcik, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców ZAZ.źródło: ShutterStock

Warsztat terapii zajęciowej (WTZ) będzie mógł sfinansować składkę na Fundusz Solidarnościowy (FS) od wynagrodzeń pracowników oraz kwotę odprowadzaną na pracownicze plany kapitałowe (PPK) z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587). Warsztaty są placówkami, w których osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi mogą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacji i zdobywać umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Rozporządzenie określa w par. 19, jakie koszty działalności WTZ mogą być dofinansowywane z pieniędzy PFRON. I to właśnie tu nastąpi zmiana, bo zakłada ono, że z tych środków będzie można pokryć koszty składki na FS, która od 1 stycznia 2019 r. została wyodrębniona ze składki na Fundusz Pracy (FP). Problem w tym, że o ile ta ostatnia jest wymieniona w rozporządzeniu, to należność na FS nie była do tej pory w nim uwzględniona.

Co więcej, nowelizacja zakłada dodanie do par. 19 jeszcze jednego wydatku związanego z wynagrodzeniami pracowników, który będzie można sfinansować z dotacji z funduszu, a mianowicie wpłat na PPK – w podstawowej (1,5 proc. pensji) i dodatkowej kwocie (2,5 proc.). Rozszerzenie katalogu kosztów WTZ podlegających wsparciu z PFRON wymagać będzie sporządzenia aneksu do umowy, na podstawie której warsztat otrzymuje na ten cel pieniądze w 2020 r.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • lucjan(2020-03-29 15:34) Zgłoś naruszenie 10

    Zarządzanie finansami to u mnie słaba strona, tzn dobrze zarabiam jak na swój wiek ale odkładanie wychodzi mi...średnio. No ale to już nie problem kiedy niedługo i u mnie wejdzie ppk, i oszczędzanie dla mnie będzie automatyczne, bez mojej ingerencji, a i mój kochany szef mi się dołoży ;) Koszt całości to maksymalnie 0,6% więc jakoś to zniosę

    Odpowiedz
  • mikołaj(2020-04-01 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    PPK to konieczność dzisiaj, bo mało osób ma większe oszczędności, a emerytura to będzie duży cios dla każdego, kiedy to nagle traci się znaczną część środków finansowych. Tutaj dzięki rządowemu programowi do oszczędzania, w tym okresie będziemy mieli jeszcze sporo zebranych dodatkowych środków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane