statystyki

Ubezpieczenie chorobowe czasem może przysługiwać z datą wsteczną

autor: Michał Culepa23.01.2020, 08:17; Aktualizacja: 23.01.2020, 08:19
Matka

Zgodnie z aktualną wykładnią zawartą m.in. w uchwale Sądu Najwyższego z 11 lipca 2019 r. (III UZP 2/19) okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przerwa dobrowolne ubezpieczenie choroboweźródło: ShutterStock

Jeżeli ZUS nie pouczy dobrowolnie ubezpieczonej przedsiębiorczyni o obowiązku zgłoszenia się do ubezpieczenia po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ubezpieczenie to będzie obowiązywało wstecznie od tej daty, nawet jeżeli z usprawiedliwionych powodów ubezpieczona nie zdążyła zgłosić się do ZUS w terminie 7 dni.

Sprawa dotyczyła Dominiki B., prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą, której ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego. Decyzja ta wyniknęła z faktu, iż pani B. zanim zachorowała, przebywała przez rok na zasiłku macierzyńskim przyznanym jej na okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Uprawnienie takie mają wszyscy ubezpieczeni chorobowo w ZUS, także dobrowolnie.

Problem polegał na tym że pani B. nie złożyła na czas zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z aktualną wykładnią zawartą m.in. w uchwale Sądu Najwyższego z 11 lipca 2019 r. (III UZP 2/19) okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przerwa dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W takim wypadku ubezpieczony musi się zgłosić do tego ubezpieczenia w terminie siedmiu dni od daty zakończenia pobierania zasiłku.

Od decyzji odmawiającej zasiłku przedsiębiorczyni odwołała się, ale sądy orzekały różnie. W I instancji kobieta wygrała, ale sąd apelacyjny uchylił to orzeczenie i przywrócił negatywną dla niej decyzję ZUS.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane