statystyki

Ubezpieczenie chorobowe czasem może przysługiwać z datą wsteczną

autor: Michał Culepa23.01.2020, 08:17; Aktualizacja: 23.01.2020, 08:19
Matka

Zgodnie z aktualną wykładnią zawartą m.in. w uchwale Sądu Najwyższego z 11 lipca 2019 r. (III UZP 2/19) okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przerwa dobrowolne ubezpieczenie choroboweźródło: ShutterStock

Jeżeli ZUS nie pouczy dobrowolnie ubezpieczonej przedsiębiorczyni o obowiązku zgłoszenia się do ubezpieczenia po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ubezpieczenie to będzie obowiązywało wstecznie od tej daty, nawet jeżeli z usprawiedliwionych powodów ubezpieczona nie zdążyła zgłosić się do ZUS w terminie 7 dni.

Sprawa dotyczyła Dominiki B., prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą, której ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego. Decyzja ta wyniknęła z faktu, iż pani B. zanim zachorowała, przebywała przez rok na zasiłku macierzyńskim przyznanym jej na okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Uprawnienie takie mają wszyscy ubezpieczeni chorobowo w ZUS, także dobrowolnie.

Problem polegał na tym że pani B. nie złożyła na czas zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z aktualną wykładnią zawartą m.in. w uchwale Sądu Najwyższego z 11 lipca 2019 r. (III UZP 2/19) okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przerwa dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W takim wypadku ubezpieczony musi się zgłosić do tego ubezpieczenia w terminie siedmiu dni od daty zakończenia pobierania zasiłku.

Od decyzji odmawiającej zasiłku przedsiębiorczyni odwołała się, ale sądy orzekały różnie. W I instancji kobieta wygrała, ale sąd apelacyjny uchylił to orzeczenie i przywrócił negatywną dla niej decyzję ZUS.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane