statystyki

Czy wypowiedzenie wręczone w czasie choroby może być skuteczne

autor: Marcin Nagórek16.01.2020, 09:25; Aktualizacja: 16.01.2020, 10:08
zwolnienia, praca

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzeniaźródło: ShutterStock

Jeden z pracowników pojawił się w firmie ze zwolnieniem lekarskie. Na prośbę kierownika został jednak w pracy, zanim przyszedł jego zastępca. Po tym czasie wręczono mu wypowiedzenie. Obecnie pracownik żąda odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy. Czy słusznie? - odpowiada radca prawny Marcin Nagórek.

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy (daje: k.p.) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Orzecznictwo sądowe uznaje przy tym, że z ww. przepisu nie wynika, aby pracodawca nie mógł wypowiedzieć umowy o pracę w okresie, w którym pracownik dysponuje zwolnieniem lekarskim. Zakaz ten dotyczy bowiem tylko przypadku, gdy w okresie tym pracownik nie świadczy pracy. Zwolnienie lekarskie stanowi zaś jedynie dokument usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy. W wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z 23 kwietnia 2015 r. (sygn. VII Pa 382/14), wskazano m.in., że „(…) przesłanką zakazu wypowiadania umów o pracę z art. 41 k.p. nie jest istnienie zaświadczenia lekarskiego mogącego potwierdzić niezdolność do pracy z powodu choroby i usprawiedliwić nieobecność w pracy, ale rzeczywista nieobecność pracownika z przyczyn taką nieobecność usprawiedliwiających”. Z kolei z wyroku Sądu Najwyższego z 11 marca 1993 r. (sygn. akt I PZP 68/92), który nadal zachowuje aktualność, wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p.

Z powyższego wynika więc, że ochrona z ww. przepisu przysługuje pod warunkiem nie tylko stwierdzonej niezdolności do podjęcia pracy, lecz także nieobecności w pracy. Sąd Najwyższy zwrócił nadto na uwagę, że wypowiedzenie umowy o pracę dokonane w czasie obecności pracownika w pracy jest skuteczne, przy czym przez obecność w pracy należy rozumieć stawienie się pracownika do pracy i świadczenie pracy, a wiec wykonywanie obowiązków wynikających z umowy o pracę lub też gotowość do jej wykonywania. Z kolei podkreślenia wymaga, że obecnością w pracy nie jest obecność pracownika w zakładzie pracy bez zamiaru wykonywania pracy, np. przyjście pracownika w celu złożenia zaświadczenia lekarskiego czy też w celu pójścia do lekarza zakładowego z uwagi na zły stan zdrowia, a także przerwanie świadczenia pracy z powodu choroby. W takim kierunku podąża też orzecznictwo sądowe – w kontekście tak rozumianej obecności pracownika w pracy akcentuje się bowiem, że doszło do rzeczywistego zaprzestania wykonywania pracy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane