statystyki

Czy wypowiedzenie wręczone w czasie choroby może być skuteczne

autor: Marcin Nagórek16.01.2020, 09:25; Aktualizacja: 16.01.2020, 10:08
zwolnienia, praca

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzeniaźródło: ShutterStock

Jeden z pracowników pojawił się w firmie ze zwolnieniem lekarskie. Na prośbę kierownika został jednak w pracy, zanim przyszedł jego zastępca. Po tym czasie wręczono mu wypowiedzenie. Obecnie pracownik żąda odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy. Czy słusznie? - odpowiada radca prawny Marcin Nagórek.

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy (daje: k.p.) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Orzecznictwo sądowe uznaje przy tym, że z ww. przepisu nie wynika, aby pracodawca nie mógł wypowiedzieć umowy o pracę w okresie, w którym pracownik dysponuje zwolnieniem lekarskim. Zakaz ten dotyczy bowiem tylko przypadku, gdy w okresie tym pracownik nie świadczy pracy. Zwolnienie lekarskie stanowi zaś jedynie dokument usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy. W wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z 23 kwietnia 2015 r. (sygn. VII Pa 382/14), wskazano m.in., że „(…) przesłanką zakazu wypowiadania umów o pracę z art. 41 k.p. nie jest istnienie zaświadczenia lekarskiego mogącego potwierdzić niezdolność do pracy z powodu choroby i usprawiedliwić nieobecność w pracy, ale rzeczywista nieobecność pracownika z przyczyn taką nieobecność usprawiedliwiających”. Z kolei z wyroku Sądu Najwyższego z 11 marca 1993 r. (sygn. akt I PZP 68/92), który nadal zachowuje aktualność, wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p.

Z powyższego wynika więc, że ochrona z ww. przepisu przysługuje pod warunkiem nie tylko stwierdzonej niezdolności do podjęcia pracy, lecz także nieobecności w pracy. Sąd Najwyższy zwrócił nadto na uwagę, że wypowiedzenie umowy o pracę dokonane w czasie obecności pracownika w pracy jest skuteczne, przy czym przez obecność w pracy należy rozumieć stawienie się pracownika do pracy i świadczenie pracy, a wiec wykonywanie obowiązków wynikających z umowy o pracę lub też gotowość do jej wykonywania. Z kolei podkreślenia wymaga, że obecnością w pracy nie jest obecność pracownika w zakładzie pracy bez zamiaru wykonywania pracy, np. przyjście pracownika w celu złożenia zaświadczenia lekarskiego czy też w celu pójścia do lekarza zakładowego z uwagi na zły stan zdrowia, a także przerwanie świadczenia pracy z powodu choroby. W takim kierunku podąża też orzecznictwo sądowe – w kontekście tak rozumianej obecności pracownika w pracy akcentuje się bowiem, że doszło do rzeczywistego zaprzestania wykonywania pracy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane