statystyki

Dojazdy do pracy za granicą oskładkowane

autor: Paulina Szewioła29.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 29.10.2019, 07:55
zus

zusźródło: ShutterStock

Wypłacany pracownikom na podstawie przepisów belgijskich zwrot kosztów dojazdu do i z pracy nie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tak uznał ZUS.

Sprawa dotyczyła agencji pracy tymczasowej, która rozważa rozpoczęcie współpracy z kontrahentami belgijskimi. Pracownicy wysłani do Belgii w okresie delegowania będą mieć zagwarantowane takie same warunki zatrudnienia jak te obowiązujące z mocy prawa lub porozumień zbiorowych w kraju oddelegowania. Przepisy belgijskie obligują zaś pracodawcę do zwrotu kosztów transportu pracownikom, którzy przemieszczają się własnym autem między miejscem zakwaterowania a miejscem pracy. Zwrot kosztów następuje w wysokości zgodnej ze stawkami obowiązującymi w sektorze, w którym dany pracownik wykonuje pracę, oraz zależy od środka transportu. Stawka określona jest kwotowo i jej wysokość zależy od pokonywanej przez pracownika odległości. Wartość świadczenia wypłaconego pracownikom będzie stanowić ich przychód ze stosunku pracy. Oddelegowani pracownicy będą podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Spółka ma wątpliwości, czy świadczenie to stanowi przychód podlegający uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane