statystyki

Dojazdy do pracy za granicą oskładkowane

autor: Paulina Szewioła29.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 29.10.2019, 07:55
zus

zusźródło: ShutterStock

Wypłacany pracownikom na podstawie przepisów belgijskich zwrot kosztów dojazdu do i z pracy nie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tak uznał ZUS.

Sprawa dotyczyła agencji pracy tymczasowej, która rozważa rozpoczęcie współpracy z kontrahentami belgijskimi. Pracownicy wysłani do Belgii w okresie delegowania będą mieć zagwarantowane takie same warunki zatrudnienia jak te obowiązujące z mocy prawa lub porozumień zbiorowych w kraju oddelegowania. Przepisy belgijskie obligują zaś pracodawcę do zwrotu kosztów transportu pracownikom, którzy przemieszczają się własnym autem między miejscem zakwaterowania a miejscem pracy. Zwrot kosztów następuje w wysokości zgodnej ze stawkami obowiązującymi w sektorze, w którym dany pracownik wykonuje pracę, oraz zależy od środka transportu. Stawka określona jest kwotowo i jej wysokość zależy od pokonywanej przez pracownika odległości. Wartość świadczenia wypłaconego pracownikom będzie stanowić ich przychód ze stosunku pracy. Oddelegowani pracownicy będą podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Spółka ma wątpliwości, czy świadczenie to stanowi przychód podlegający uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane