statystyki

Opłaty mogą zahamować zmianę roszczeń pracowników w trakcie trwania procesu

autor: Grzegorz Ruszczyk, Andrzej Orzechowski17.10.2019, 11:33; Aktualizacja: 17.10.2019, 11:34
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

sąd, prawo, pieniądze, koszty sądoweźródło: ShutterStock

Za modyfikację żądań trzeba będzie – inaczej niż obecnie – zapłacić od razu. Przewiduje to ostatnia nowelizacja k.p.c. Przy czym nowa zasada dotyczyć będzie zwłaszcza osób najlepiej zarabiających.

Jeśli po wniesieniu sprawy do sądu zmienimy powództwo, to od nowego lub zwiększonego roszczenia trzeba uiścić opłatę sądową. Tak jest dziś i tak też będzie po znowelizowaniu k.p.c. od 7 listopada. Jednak obecnie nawet jeśli nie zapłacimy, to sąd i tak będzie dalej prowadził postępowanie, a opłatą w wyroku obciąży stronę przegrywającą. To jednak wkrótce ulegnie zmianie. Po nowelizacji, jeśli nie wniesiemy opłaty od zmiany powództwa, to sąd zwróci pismo, które ją zawiera, i w konsekwencji nie rozpozna nowego żądania.

– Zdarzało się, że pracownicy rozszerzali powództwa bez bezpośrednich konsekwencji finansowych swoich działań. Być może więc po zmianach w k.p.c. oni i ich pełnomocnicy będą bardziej rozważnie podejmować decyzje w tym względzie – komentuje Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, radca prawny z kancelarii Linklaters.

Również sędzia Paweł Mroczkowski, koordynator prac nad nowelą k.p.c. w Ministerstwie Sprawiedliwości, zwraca uwagę, że obowiązek uiszczenia opłaty sądowej w takiej sytuacji zmusi stronę do starannego przemyślenia szans powodzenia danej czynności procesowej. Zaznacza jednak, że obowiązek wniesienia opłaty może pojawić się tylko w takiej sprawie, w której wskutek rozszerzenia powództwa wartość przedmiotu sporu (WPS) wzrośnie, przekraczając 50 tys. zł. Natomiast jeśli WPS nie przekracza tej kwoty, to pracownik-powód jest zwolniony od kosztów sądowych (w tym także od opłaty od pozwu i od pisma rozszerzającego powództwo). – A przeważająca większość spraw z zakresu prawa pracy nie osiąga progu 50 tys. zł – zauważa.

Problem będzie więc dotyczyć przede wszystkim tych, którzy osiągają dosyć wysokie zarobki. Dlaczego? Bo wysokość ich płac będzie rzutować na WPS. Tak będzie np. w sprawach o zapłatę wynagrodzenia za nadgodziny, gdy pracownik zażąda wynagrodzenia za kolejne okresy nieobjęte pozwem. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy zarabiają średnią krajową, mogą nie przejmować się zmianą w k.p.c. Jak bowiem wyjaśniają mecenasi Andrzej Orzechowski i Grzegorz Ruszczyk z kancelarii Zawirska Ruszczyk Gąsior, problem będzie dotyczyć też pracownika, który np. zarabia 5000 zł, a przed sądem żąda najpierw odszkodowania (WPS to 3-krotność jego miesięcznej pensji), a następnie przywrócenia do pracy (wówczas WPS wzrasta do 12-krotności pensji, czyli 60 tys. zł).

– Sankcją nieuiszczenia opłaty jest zwrot pisma. Taka jest koncepcja projektu, natomiast orzecznictwo sądowe może pójść w inną stronę, choć wydaje się to mało prawdopodobne – zastrzega sędzia Paweł Mroczkowski.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2019-10-21 10:17) Zgłoś naruszenie 30

    a ja mam lepsza propozycje ,po co sie bawić w aptekarstwo!--za każdy 1000 zł sporu drugi 1000 dla sądu ,kolejny dla adwokata i kolejny dla rzeczoznawcy i to tylko od sprawy w rejonowym. D Tusk-" a jak będą się Sądzić o to to podniesiemy koszty sądowe" I były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami.-wszak Budka potem w Żorach protestował o dostep obywateli do Sądów. No cóz --prawo jest dla bogatych a Ci co zarabiaja mniej to frajerzy --Kto to powiedział!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane