statystyki

Sądy czekały na możliwość uchylania decyzji ZUS

autor: Łukasz Chruściel27.09.2019, 17:00
Niektóre orzeczenia pozwalały im to robić nawet w obecnym stanie prawnym, ale wyraźnie zezwoliła na to najnowsza nowelizacja procedury cywilnej. Dla odwołujących oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy.

Niektóre orzeczenia pozwalały im to robić nawet w obecnym stanie prawnym, ale wyraźnie zezwoliła na to najnowsza nowelizacja procedury cywilnej. Dla odwołujących oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy.źródło: ShutterStock

Niektóre orzeczenia pozwalały im to robić nawet w obecnym stanie prawnym, ale wyraźnie zezwoliła na to najnowsza nowelizacja procedury cywilnej. Dla odwołujących oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy.

Od 7 listopada 2019 r. art. 477 14 kodeksu postępowania cywilnego zostanie uzupełniony o ust. 2 1 . Zgodnie z nowym przepisem, jeżeli decyzja nakładająca na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalająca wymiar tego zobowiązania lub obniżająca świadczenie zostanie wydana z rażącym naruszeniem przepisów o postępowaniu przed organem rentowym, sąd ją uchyla i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu (pisaliśmy o tym w tygodniku Ubezpieczenia i Świadczenia z 12 września 2019 r.; DGP nr 172).

Nowelizacja zachowuje pierwotne założenia postępowania w sprawie ubezpieczeń społecznych, tj. zapewnia szybkie rozpoznanie spraw, w których ZUS przyznaje świadczenia. W tych sprawach sąd nie będzie uchylał decyzji, jeżeli rozstrzygnięcie merytorycznie odpowiada prawu, nawet jeżeli została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Zmiana nie tylko uprawnia, ale wręcz obliguje sąd do uchylenia decyzji. Sądy ubezpieczeń społecznych mogą skorzystać z bogatego dorobku doktryny i orzecznictwa wydanego na gruncie kodeksu postępowania administracyjnego, szczególnie art. 156 k.p.a. określającego przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej.

Osobiście oceniam nowelizację jako właściwą, choć niewątpliwie bardzo spóźnioną. Od wielu już lat wskazywałem w swoich publikacjach, że dotychczasowe ukształtowanie postępowania odwoławczego narusza prawa konstytucyjne ubezpieczonych i płatników. Dlaczego? Najlepiej pokazać to na przykładzie.

Miało być przyspieszenie…


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane