statystyki

Z funduszu rehabilitacji można sfinansować piece dla niepełnosprawnych piekarzy

autor: Michalina Topolewska17.10.2019, 19:00
piekarz, piekarnia

W przypadku niepełnosprawnego pracownika zakup nowocześniejszego sprzętu wpływa na zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających ze stopnia i rodzaju dysfunkcji zdrowotnej, a dopiero w dalszej kolejności stanowi poprawę warunków wykonywania pracy.źródło: ShutterStock

W przypadku niepełnosprawnego pracownika zakup nowocześniejszego sprzętu wpływa na zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających ze stopnia i rodzaju dysfunkcji zdrowotnej, a dopiero w dalszej kolejności stanowi poprawę warunków wykonywania pracy.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Bydgoszczy, który rozpatrywał skargę związaną z wydatkowaniem pieniędzy gromadzonych na Zakładowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). Firma w ramach realizacji indywidualnego programu rehabilitacji, który może być finansowany z tego źródła, kupiła (w formie leasingu) nowoczesne zestawy piekarnicze dla dwóch osób zatrudnionych na stanowisku piekarza. Na taką potrzebę wskazała komisja rehabilitacyjna, która biorąc pod uwagę rodzaj ich niepełnosprawności, podkreśliła, że wyeliminowanie czynności powodujących uciążliwość przy obsłudze dotychczasowych urządzeń może nastąpić jedynie poprzez wymianę starych, znacznie już zużytych pieców na nowe.

Firma zwróciła się do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis dla ich zakupu. Naczelnik odmówił wystawienia tego dokumentu, bo pracodawca nie wykazał w dostateczny sposób, jak nabycie urządzeń doprowadziło do zmniejszenia ograniczeń zawodowych wynikających ze stopnia niepełnosprawności pracowników.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane