Osoby niesamodzielne ubiegające się o świadczenie 500 plus nie muszą poświadczać, że kopie składanych dokumentów są zgodne z oryginałem. Jeśli pracownik ZUS wymagał tego, to jest to błąd, za który należy przeprosić – poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik ZUS odniósł się w ten sposób do informacji Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), które podało w środę, że ZUS nagminnie odsyła osoby niesamodzielne ubiegające się o przyznanie świadczenia 500 plus do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Mają oni poświadczać, że kopie dokumentacji są zgodne z oryginałem. Andrusiewicz zaznaczył, że jeśli doszło do takich sytuacji, to wynikały one z błędu pracownika ZUS i należy za to jedynie przeprosić. Dodał też, że pracownicy ZUS sami są w stanie pozyskać oryginalne dokumenty.

"To nie jest problem ogólnopolski. Jeśli zdarzył się taki przypadek lub przypadki dotyczące poświadczenia za zgodą z oryginałem, to był błąd. Można jedynie za to przeprosić. Do tego nie powinno dojść. Nasz klient nie musi przynosić oryginalnej dokumentacji, ponieważ jesteśmy w stanie ją sobie pozyskać. Nie słyszałem o podobnych przypadkach w innych województwach poza Poznaniem" – oświadczył rzecznik.