Wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych nie zawsze składa się do ZUS

27.09.2019, 07:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Wszystkie instytucje, które będą przyznawać 500+ dla niepełnosprawnych, przygotowały wzory wniosków – można je pobrać z ich stron internetowych lub otrzymać w placówce terenowej.źródło: ShutterStock

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do 500+ dla osób niepełnosprawnych będzie prowadzone na wniosek. ZUS ani pozostałe organy emerytalno-rentowe nie będą go przyznawać z urzędu.

Wniosek o nowe wsparcie powinien być składany do tego organu, który wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe. To oznacza, że osoby, które otrzymują je z ZUS, muszą złożyć dokumenty do jego oddziału. Jeśli podstawą przyznania emerytury lub renty są przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, osoba niepełnosprawna musi zgłosić się do KRUS. Osoby, które otrzymują świadczenia z ubezpieczenia społecznego na mocy ustawy o zabezpieczeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym m.in. policji, straży pożarnej, straży granicznej, wnioskują do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dla żołnierzy zawodowych i ich rodzin właściwe będzie Wojskowe Biuro Emerytalne.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • zgroza(2019-09-27 08:32) Zgłoś naruszenie 43

    mam 1900 zł brutto po 40 latach pracy dlaczego nie dostanę, od kiedy to z podatku kupię sobie leki. Znowu nieroby dostaną 500 zł tj. min. emerytura plus. Po wuj tyle lat pracowałam dla tego kraju.

    Odpowiedz
  • Mgiełka (2019-09-27 17:13) Zgłoś naruszenie 31

    500+ nie dla każdego nie każdy z niepełnosprawnych dostanie ci z ZUS tak Ci z miasta nie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane