statystyki

500+ dla niepełnosprawnych: Składać wniosek czy nie?

autor: Joanna Śliwińska05.09.2019, 12:54; Aktualizacja: 05.09.2019, 12:54
Mimo że przepisy je wprowadzające wchodzą w życie dopiero 1 października, minister pracy poinformowała, że można wnioskować o wypłatę świadczenia. Odpowiednia ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje.

Mimo że przepisy je wprowadzające wchodzą w życie dopiero 1 października, minister pracy poinformowała, że można wnioskować o wypłatę świadczenia. Odpowiednia ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje.źródło: ShutterStock

Mimo że przepisy je wprowadzające wchodzą w życie dopiero 1 października, minister pracy poinformowała, że można wnioskować o wypłatę świadczenia. Odpowiednia ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje.

Świadczenie to jest przyznawane na wniosek, a nie z urzędu. Wniosek ten składa się do organu już wypłacającego danej osobie świadczenie emerytalno-rentowe albo rentę socjalną (może to być więc także KRUS), a w przypadku osób, które nie pobierają żadnych świadczeń – do ZUS.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej ogłosiła 2 września, że można już składać wnioski o przyznanie świadczenia, chociaż jeszcze nie w formie elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa wchodzi w życie dopiero 1 października. Wnioski złożone przed tą datą nie mogą być wobec tego jeszcze rozpatrywane, bo odpowiednie przepisy teraz nie obowiązują i w świetle prawa takie świadczenie nie istnieje. Pierwsze decyzje będą mogły zostać wydane nie wcześniej niż 1 października. Wnioski złożone do 30 listopada będą musiały być rozpatrzone w ciągu 60 dni od daty wyjaśnienia ostatecznej okoliczności, a dopiero wnioski złożone później – w ciągu 30 dni. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony we wrześniu, to terminy te będą liczone od 1 października. Z punktu widzenia przepisów kodeksu postępowania administracyjnego rozumianego restrykcyjnie to wniosek złożony przed 1 października powinien skutkować wydaniem decyzji o odmowie wszczęcia postępowania. [ramka 2]

Świadczenie uzupełniające przysługuje od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Inne finansowanie

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to pełna nazwa świadczenia nazwanego już przez media 500+ dla niepełnosprawnych. Wbrew obiegowej nazwie nie będzie to odpowiednik 500+ dla rodziców, ponieważ nie każdy otrzyma taką samą kwotę. Świadczenia nie będzie wypłacał samorząd, a ZUS. Nie będzie ono jednak finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Świadczenie to nie jest uzależnione od posiadania jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia, dlatego nie może być wypłacane z FUS, na który składają się okresy ubezpieczeniowe.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (13)

 • Xena(2019-09-05 15:32) Zgłoś naruszenie 141

  500+ nawet dla zdrowych dzieci najbogatszych rodziców a dla kalek, obłożnie chorych, leżących seniorów z kryterium dochodowym . Często nic im nie będzie przysługiwało bo przekroczy ich świadczenie 1600 zł brutto albo dostana kilka zł. Do tego jeszcze kupa dokumentów., opisy lekarzy, komisje lekarskie. Takie upodlenie schorowanych , styranych życiem ludzi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • fakt.(2019-09-05 18:48) Zgłoś naruszenie 92

  Niepełnosprawni natrudzą się ,namęczą i z pewnoscią nic nie dostaną bo przecież po to są te obostrzenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Waldek (2019-09-06 10:41) Zgłoś naruszenie 54

  Kpiny i tyle. Nie jest to ustawa,a bubel.

  Odpowiedz
 • Józefa Majewska(2019-09-08 22:25) Zgłoś naruszenie 50

  Bubel i tyle. Schorowani .kaleki i komu to. 1100zl toż to dziadostwo. I tu kryteria? Masakra.

  Odpowiedz
 • Eda(2019-09-06 21:26) Zgłoś naruszenie 52

  Dlaczego nie liczy się stopień niepełnosprawności orzecznictwa powiatowego gdzie w punkcie 7 zapisane jest że osoba niepełnosprawna nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji ależ nie, potrzebna jest jeszcze jedna komisja z ZUS ja się pytam po co!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Eoa(2019-09-30 13:36) Zgłoś naruszenie 10

  Nie ma sprawiedliwosci w naszej k ochanym kraju Jak zyc jak sie jest chorym i w dodatku biednym .Tylko sznur na szyje z ostaje.

  Odpowiedz
 • Ewa(2019-09-21 00:38) Zgłoś naruszenie 00

  z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie ma szans na +500?

  Odpowiedz
 • nie ma (2019-09-25 20:27) Zgłoś naruszenie 01

  nie ma

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane