statystyki

500+ dla niepełnosprawnych: Składać wniosek czy nie?

autor: Joanna Śliwińska05.09.2019, 12:54; Aktualizacja: 05.09.2019, 12:54
Mimo że przepisy je wprowadzające wchodzą w życie dopiero 1 października, minister pracy poinformowała, że można wnioskować o wypłatę świadczenia. Odpowiednia ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje.

Mimo że przepisy je wprowadzające wchodzą w życie dopiero 1 października, minister pracy poinformowała, że można wnioskować o wypłatę świadczenia. Odpowiednia ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje.źródło: ShutterStock

Mimo że przepisy je wprowadzające wchodzą w życie dopiero 1 października, minister pracy poinformowała, że można wnioskować o wypłatę świadczenia. Odpowiednia ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje.

Świadczenie to jest przyznawane na wniosek, a nie z urzędu. Wniosek ten składa się do organu już wypłacającego danej osobie świadczenie emerytalno-rentowe albo rentę socjalną (może to być więc także KRUS), a w przypadku osób, które nie pobierają żadnych świadczeń – do ZUS.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej ogłosiła 2 września, że można już składać wnioski o przyznanie świadczenia, chociaż jeszcze nie w formie elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa wchodzi w życie dopiero 1 października. Wnioski złożone przed tą datą nie mogą być wobec tego jeszcze rozpatrywane, bo odpowiednie przepisy teraz nie obowiązują i w świetle prawa takie świadczenie nie istnieje. Pierwsze decyzje będą mogły zostać wydane nie wcześniej niż 1 października. Wnioski złożone do 30 listopada będą musiały być rozpatrzone w ciągu 60 dni od daty wyjaśnienia ostatecznej okoliczności, a dopiero wnioski złożone później – w ciągu 30 dni. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony we wrześniu, to terminy te będą liczone od 1 października. Z punktu widzenia przepisów kodeksu postępowania administracyjnego rozumianego restrykcyjnie to wniosek złożony przed 1 października powinien skutkować wydaniem decyzji o odmowie wszczęcia postępowania. [ramka 2]

Świadczenie uzupełniające przysługuje od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Inne finansowanie

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to pełna nazwa świadczenia nazwanego już przez media 500+ dla niepełnosprawnych. Wbrew obiegowej nazwie nie będzie to odpowiednik 500+ dla rodziców, ponieważ nie każdy otrzyma taką samą kwotę. Świadczenia nie będzie wypłacał samorząd, a ZUS. Nie będzie ono jednak finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Świadczenie to nie jest uzależnione od posiadania jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia, dlatego nie może być wypłacane z FUS, na który składają się okresy ubezpieczeniowe.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (13)

 • Xena(2019-09-05 15:32) Zgłoś naruszenie 141

  500+ nawet dla zdrowych dzieci najbogatszych rodziców a dla kalek, obłożnie chorych, leżących seniorów z kryterium dochodowym . Często nic im nie będzie przysługiwało bo przekroczy ich świadczenie 1600 zł brutto albo dostana kilka zł. Do tego jeszcze kupa dokumentów., opisy lekarzy, komisje lekarskie. Takie upodlenie schorowanych , styranych życiem ludzi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • fakt.(2019-09-05 18:48) Zgłoś naruszenie 92

  Niepełnosprawni natrudzą się ,namęczą i z pewnoscią nic nie dostaną bo przecież po to są te obostrzenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Waldek (2019-09-06 10:41) Zgłoś naruszenie 54

  Kpiny i tyle. Nie jest to ustawa,a bubel.

  Odpowiedz
 • Józefa Majewska(2019-09-08 22:25) Zgłoś naruszenie 50

  Bubel i tyle. Schorowani .kaleki i komu to. 1100zl toż to dziadostwo. I tu kryteria? Masakra.

  Odpowiedz
 • Eda(2019-09-06 21:26) Zgłoś naruszenie 52

  Dlaczego nie liczy się stopień niepełnosprawności orzecznictwa powiatowego gdzie w punkcie 7 zapisane jest że osoba niepełnosprawna nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji ależ nie, potrzebna jest jeszcze jedna komisja z ZUS ja się pytam po co!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Eoa(2019-09-30 13:36) Zgłoś naruszenie 10

  Nie ma sprawiedliwosci w naszej k ochanym kraju Jak zyc jak sie jest chorym i w dodatku biednym .Tylko sznur na szyje z ostaje.

  Odpowiedz
 • Ewa(2019-09-21 00:38) Zgłoś naruszenie 00

  z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie ma szans na +500?

  Odpowiedz
 • nie ma (2019-09-25 20:27) Zgłoś naruszenie 01

  nie ma

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane