statystyki

DPS z ZAZ. Złagodzono zakaz lokalizacji placówek pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska12.08.2019, 17:00
senior, smutek

Etap legislacyjny Ustawa czeka na podpis prezydentaźródło: ShutterStock

Samorządy, które mają w tym samym obiekcie dom pomocy społecznej (DPS) i specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, nie będą musiały ich rozdzielać.

Taką zmianę przewiduje art. 1 pkt 22 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ochronie zdrowia psychicznego. Zawarta w nim modyfikacja dotyczy obowiązującego od jesieni 2016 r. brzmienia art. 113c ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z nim samorządy nie mogą prowadzić jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, która zapewnia całodobowe usługi, np. DPS z wymienionymi w nim instytucjami. Wśród nich jest m.in. dom dziecka, ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie (w tym specjalistyczny), jednostka organizacyjna wymiaru sprawiedliwości, zakład aktywności zawodowej (ZAZ) oraz izba wytrzeźwień. Jednocześnie gminy i powiaty, które w momencie wchodzenia w życie tego przepisu miały w jednym budynku placówki objęte zakazem łączenia, otrzymały dodatkowy czas na dostosowanie się do tego wymogu. Mija on 31 grudnia 2019 r.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane