statystyki

DPS z ZAZ. Złagodzono zakaz lokalizacji placówek pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska12.08.2019, 17:00
senior, smutek

Etap legislacyjny Ustawa czeka na podpis prezydentaźródło: ShutterStock

Samorządy, które mają w tym samym obiekcie dom pomocy społecznej (DPS) i specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, nie będą musiały ich rozdzielać.

Taką zmianę przewiduje art. 1 pkt 22 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ochronie zdrowia psychicznego. Zawarta w nim modyfikacja dotyczy obowiązującego od jesieni 2016 r. brzmienia art. 113c ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z nim samorządy nie mogą prowadzić jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, która zapewnia całodobowe usługi, np. DPS z wymienionymi w nim instytucjami. Wśród nich jest m.in. dom dziecka, ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie (w tym specjalistyczny), jednostka organizacyjna wymiaru sprawiedliwości, zakład aktywności zawodowej (ZAZ) oraz izba wytrzeźwień. Jednocześnie gminy i powiaty, które w momencie wchodzenia w życie tego przepisu miały w jednym budynku placówki objęte zakazem łączenia, otrzymały dodatkowy czas na dostosowanie się do tego wymogu. Mija on 31 grudnia 2019 r.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane