statystyki

DPS: Osoby bez etatu poza wskaźnikiem zatrudnienia

autor: Michalina Topolewska13.02.2020, 20:00
Resort rodziny nie planuje zmiany przepisów, która pozwalałaby na wliczanie do zespołu terapeutyczno-opiekuńczego w domach pomocy społecznej (DPS) pielęgniarek na umowach cywilnoprawnych.

Resort rodziny nie planuje zmiany przepisów, która pozwalałaby na wliczanie do zespołu terapeutyczno-opiekuńczego w domach pomocy społecznej (DPS) pielęgniarek na umowach cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie planuje zmiany przepisów, która pozwalałaby na wliczanie do zespołu terapeutyczno-opiekuńczego w domach pomocy społecznej (DPS) pielęgniarek na umowach cywilnoprawnych.

Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poseł Elżbiety Płonki (nr 1627). Dotyczyła ona par. 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2003 r. w sprawie DPS (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 734). Zgodnie z nim placówka jest zobowiązana do posiadania określonego wskaźnika zatrudnienia w zespole opiekuńczo-terapeutycznym w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (wynosi on od 0,4 do 0,5 na jednego mieszkańca domu, w zależności od jego profilu). Problem w tym, że wiele DPS nie zatrudnia pielęgniarek na etacie, tylko na umowach cywilnoprawnych. To zaś skutkuje tym, że nie są one pracownikami domu i nie mogą być wliczone do wskaźnika zatrudnienia. Dlatego poseł pyta resort rodziny, czy w obliczu trudności, jakie mają DPS w pozyskiwaniu personelu pielęgniarskiego, nie należy rozważyć zmiany par. 6 rozporządzenia w taki sposób, aby w zespole terapeutyczno-opiekuńczym były uwzględniane wszystkie osoby wspierające i pomagające mieszkańcom, niezależnie od formy zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane