statystyki

Emeryci mogą dochodzić do siebie w DPS-ach

autor: Paulina Szewioła08.08.2019, 09:01; Aktualizacja: 08.08.2019, 09:01
Coraz więcej seniorów z oddziałów sądowych jest kierowanych do domów pomocy społecznej. To efekt interwencji rzecznika praw pacjenta.

Coraz więcej seniorów z oddziałów sądowych jest kierowanych do domów pomocy społecznej. To efekt interwencji rzecznika praw pacjenta.źródło: ShutterStock

Coraz więcej seniorów z oddziałów sądowych jest kierowanych do domów pomocy społecznej. To efekt interwencji rzecznika praw pacjenta.

Oddziały psychiatrii sądowej są miejscem wykonywania tzw. środka zabezpieczającego wobec osób, które popełniły czyn zabroniony, jednak działały w stanie niepoczytalności. Wśród pacjentów są też osoby starsze, ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie, z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Problem w tym, że przebywają oni na detencji długotrwale. I chociaż tego typu oddziały spełniają odpowiednie standardy, to jednak nie są przystosowane do długotrwałego przebywania w nim osób starszych.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • biedota emerytalna(2019-08-09 08:19) Zgłoś naruszenie 111

  emeryci mogą dochodzić, tzn. umierać w DPS i jeszcze jak ma mała emeryturę a tak jest w 80 procentach emerytów, bo opłata w DPS to ok. 3 tys. a emeryt ma ok .1500 zł emerytury i wtedy dzieci są obciążane kosztami pobytu rodziców w DPS. Także po 40 latach pracy jeżeli dojdzie do takiej sytuacji wypada mi na sobie zrobić eutanazję, bo nie po to pracowałam ciężko 40 lat aby jeszcze dzieci były krzywdzone. Wystarczy już jak jako małe chodziły z kluczem na szyi, nikt mi na nich nie dawał 500 plus na wynajęcie opiekunki.

  Odpowiedz
 • emerytka(2019-08-10 09:41) Zgłoś naruszenie 70

  Należy wypracować sposób i rozwiązać problem osób będących na emeryturach udowodnionym okresem pracy i opłacania składek przez całe dziesięciolecia. 40 lat pracy po 8 godzin dziennie i wychowywanie dzieci . Za taki trud ZUS naliczy 1700 zł netto i żyj sobie . I opłać komorne , światło , lekarstwa i pomoc domową. A Państwo nie wstydzi się podawać ceny w DPS wyliczonych skromnie na utrzymanie jednego pensjonariusza na 3 tysiące złotych miesięcznie. Moim zdaniem najprościej za każdy przepracowany rok , oczywiście tym co płacili składki na ZUS przyjąć jakiś procent , i podwyższać corocznie emerytury z długoletnim stażem a małymi emeryturami , rentami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gggg(2019-08-12 07:28) Zgłoś naruszenie 20

  przy 500 plus dla emerytów zrobili dochód 1600 zł brutto, a to .... , a przy 500 plus na dzieci dla bogatych nie ma dochodu. Kuźwa wściekli się, mając 2100 zł brutto emerytury po 40 latach pracy nie dostanę grosza. Na wuj tyle lat ciężko pracowałam. By ich szlag trafił.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane