statystyki

Wiśniewska-Półtorak: Hipoteka przymusowa ma zachęcić dłużników do współpracy [WYWIAD]

autor: Bożena Wiktorowska25.07.2019, 07:00; Aktualizacja: 25.07.2019, 07:27
Nie zawsze zadłużony płatnik posiada nieruchomość. Ale też wielu prowadzących działalność gospodarczą, którzy mają zaległości w płaceniu składek, kiedy tylko pojawia się groźba obciążenia hipoteką nieruchomości, natychmiast rozpoczyna z nami rozmowy o możliwości rozłożenia długu na raty.

Nie zawsze zadłużony płatnik posiada nieruchomość. Ale też wielu prowadzących działalność gospodarczą, którzy mają zaległości w płaceniu składek, kiedy tylko pojawia się groźba obciążenia hipoteką nieruchomości, natychmiast rozpoczyna z nami rozmowy o możliwości rozłożenia długu na raty.źródło: ShutterStock

My naprawdę chcemy pomóc wyjść z długów naszym klientom. Nam też zależy, żeby firma nadal działała na rynku - mówi Agata Wiśniewska-Półtorak dyrektor departamentu realizacji dochodów Centrali ZUS.

Z najnowszego raportu „Dochodzenie należności publicznoprawnych w ZUS” wynika, że zakład wyjątkowo interesuje się nieruchomościami należącymi do firm. W 2017 r. zadano 375,5 tys. zapytań o księgi wieczyste, rok później już 712,6 tys. Czyżby miał rację Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, że ZUS zabiera zadłużonym mieszkania, wysyłając ich na bruk?

Te liczby nie mają nic wspólnego z samą egzekucją. To są tylko zapytania, a tak duża ich liczba wynika z konieczności weryfikacji sytuacji majątkowej dłużnika, również gdy stara się on o układ ratalny lub umorzenie. Dane te są więc wykorzystywane nie tylko na potrzeby zabezpieczenia zadłużenia z tytułu składek. Do egzekucji daleka droga i w mojej wieloletniej pracy nie przypominam sobie, żeby z wniosku zakładu ktoś został pozbawiony mieszkania. Egzekucja z nieruchomości jest ostatecznością i ma miejsce w sytuacji, gdy dłużnik nie podejmuje z nami żadnej współpracy.

Ale ile z tych zapytań kończy się obciążeniem nieruchomości przymusową hipoteką?

W 2017 r. z takiego rozwiązania skorzystaliśmy 49816 razy, zaś rok później już w 51411 sprawach. Zabezpieczenie hipoteczne należności wobec ZUS jest środkiem dyscyplinującym dłużnika i doświadczenie pokazuje, że jest bardzo skuteczne.

Skąd różnica między liczbą zapytań o nieruchomości a późniejszą liczbą wpisów?


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • mariusz(2019-07-25 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    prowadziłem firmę - miałem dlug w ZUS..Podpisałem umoowe i uczciwie wraz z oodsetkami spalciłem wszystko..a te lajzy weszły na hipotekę mojego domu i po spalcie nie chcą jej zdjąć..musze na wlasny koszt skreslic hipotekę zusu..to jest prawo? sparwidliwosć?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-07-26 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS , tak jak inne instytucje i urzędy , realizuje politykę nadzorców IIIŻ-F RP w zakresie eksterminacji ludności polskiej (tu: przez zadłużanie i wywłaszczanie) , oraz demontaż państwa polskiego - w zamian za prowizję od nakradzionych aktywów . Howgh .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane