statystyki

Wiśniewska-Półtorak: Hipoteka przymusowa ma zachęcić dłużników do współpracy [WYWIAD]

autor: Bożena Wiktorowska25.07.2019, 07:00; Aktualizacja: 25.07.2019, 07:27
Nie zawsze zadłużony płatnik posiada nieruchomość. Ale też wielu prowadzących działalność gospodarczą, którzy mają zaległości w płaceniu składek, kiedy tylko pojawia się groźba obciążenia hipoteką nieruchomości, natychmiast rozpoczyna z nami rozmowy o możliwości rozłożenia długu na raty.

Nie zawsze zadłużony płatnik posiada nieruchomość. Ale też wielu prowadzących działalność gospodarczą, którzy mają zaległości w płaceniu składek, kiedy tylko pojawia się groźba obciążenia hipoteką nieruchomości, natychmiast rozpoczyna z nami rozmowy o możliwości rozłożenia długu na raty.źródło: ShutterStock

My naprawdę chcemy pomóc wyjść z długów naszym klientom. Nam też zależy, żeby firma nadal działała na rynku - mówi Agata Wiśniewska-Półtorak dyrektor departamentu realizacji dochodów Centrali ZUS.

Z najnowszego raportu „Dochodzenie należności publicznoprawnych w ZUS” wynika, że zakład wyjątkowo interesuje się nieruchomościami należącymi do firm. W 2017 r. zadano 375,5 tys. zapytań o księgi wieczyste, rok później już 712,6 tys. Czyżby miał rację Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, że ZUS zabiera zadłużonym mieszkania, wysyłając ich na bruk?

Te liczby nie mają nic wspólnego z samą egzekucją. To są tylko zapytania, a tak duża ich liczba wynika z konieczności weryfikacji sytuacji majątkowej dłużnika, również gdy stara się on o układ ratalny lub umorzenie. Dane te są więc wykorzystywane nie tylko na potrzeby zabezpieczenia zadłużenia z tytułu składek. Do egzekucji daleka droga i w mojej wieloletniej pracy nie przypominam sobie, żeby z wniosku zakładu ktoś został pozbawiony mieszkania. Egzekucja z nieruchomości jest ostatecznością i ma miejsce w sytuacji, gdy dłużnik nie podejmuje z nami żadnej współpracy.

Ale ile z tych zapytań kończy się obciążeniem nieruchomości przymusową hipoteką?

W 2017 r. z takiego rozwiązania skorzystaliśmy 49816 razy, zaś rok później już w 51411 sprawach. Zabezpieczenie hipoteczne należności wobec ZUS jest środkiem dyscyplinującym dłużnika i doświadczenie pokazuje, że jest bardzo skuteczne.

Skąd różnica między liczbą zapytań o nieruchomości a późniejszą liczbą wpisów?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • mariusz(2019-07-25 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    prowadziłem firmę - miałem dlug w ZUS..Podpisałem umoowe i uczciwie wraz z oodsetkami spalciłem wszystko..a te lajzy weszły na hipotekę mojego domu i po spalcie nie chcą jej zdjąć..musze na wlasny koszt skreslic hipotekę zusu..to jest prawo? sparwidliwosć?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-07-26 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS , tak jak inne instytucje i urzędy , realizuje politykę nadzorców IIIŻ-F RP w zakresie eksterminacji ludności polskiej (tu: przez zadłużanie i wywłaszczanie) , oraz demontaż państwa polskiego - w zamian za prowizję od nakradzionych aktywów . Howgh .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane