statystyki

Wielkie porządki w służbach mundurowych: Co się zmieni?

autor: Bożena Wiktorowska22.07.2019, 10:18; Aktualizacja: 22.07.2019, 10:18
Żołnierze oraz funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o emerytury mundurowe bez względu na wiek. A w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych.

Żołnierze oraz funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o emerytury mundurowe bez względu na wiek. A w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych.źródło: ShutterStock

Żołnierze oraz funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o emerytury mundurowe bez względu na wiek. A w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych.

To efekt dwóch nowelizacji, które na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm.

Tak samo dla wszystkich

Pierwsza to ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Znosi ona wymóg ukończenia 55. roku przez funkcjonariuszy oraz żołnierzy, którzy mają na koncie 25 lat służby i chcą zakończyć swoją karierę w resortach siłowych. Przyjęte przez Sejm rozwiązanie to efekt zeszłorocznego porozumienia zawartego pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz stroną społeczną reprezentowaną przez związki zrzeszające funkcjonariuszy. Zniesienie warunku wieku przy przejściu na emeryturę obejmie także funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) oraz Służby Celnej (SC). To z kolei wynika z listopadowego porozumienia pomiędzy związkowcami a szefem Krajowej Administracji Skarbowej.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (17)

 • Obywatel.(2019-07-23 08:12) Zgłoś naruszenie 138

  Nikt , nikomu do służ mundurowych nie kazał iść , to wybór każdego mundurowca, faceta i kobiety ,ale prawda jest taka że w służbach mundurowych się ********** ******* robią , dzielnicowego nie uświadczysz , i tak patroli w nocy ani słychu ani widu , zapatrzyli się na filmy amerykańskie i każdy patrol chce mieć samochód do dyspozycji i widać jak pracują , bez kitu ,niech mi tu nie cisną ,na emeryturę po 60 , 65 latach pracy i koniec , tak jak każdy obywatel polski , guzik mnie to obchodzi , sam ************ na te służby mundurowe przez 45 lat ,a oni teraz śmieją się z tych co tak tyrali na te służby mundurowe , teraz maja kasę i mogą jeszcze dorobić sto procent ,a emeryt który przepracował 45 lat , to może dorobić jedynie 70 % do emerytury i tak żeby w danym roku nie przekroczyć swojej emerytury ,bo zabiorą , zawsze lenie próżniaki mają się dobrze wystarczy popatrzeć na sejm ,senat , i wiecznie im mało 30 tyś. bez podatku ,zwroty za paliwo , różne dodatki do ich zarobków i to jest sprawiedliwość ,APAGE.!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • 55 lat to prawie trup(2019-07-22 21:45) Zgłoś naruszenie 911

  Może w USA się sprawdza to że 55 latek jest przenoszony za biurko lub do szkoleń....w byłych demoludach 55 latek to żywy trup. Generalnie Max w służbie to góra 45 lat. Życia oczywiście , nie służby.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obywatel.(2019-07-24 08:38) Zgłoś naruszenie 81

  Wystarczy ,popatrzeć jak się oficerowie policji , z chlali się pokazywały wszystkie stacje telewizyjne, wczoraj tj. 23.07. 2019 r. , obraz policji i służb mundurowych to dno ,z chlali się jak bydło i tak było od całej tej transformacji od 1990 roku ,za PRL-u , milicja też piła wódę i całe służby mundurowe , wojsko , milicja , ORMO , I po 1990 roku , przemiana ,milicji w policję zaczęto robić to samo imprezy integracyjne i wóda lała się strumieniami , pili i bawili się do białego rana.?!

  Odpowiedz
 • Kris220719(2019-07-22 21:41) Zgłoś naruszenie 53

  Artykuł wprowadza w błąd już samym tytułem. Niestety Służba Celna dalej jest napiętnowana warunkami których nie ma w swojej innych formacjach. Pięć lat tzw. zadań policyjnych i wyłączenia w innych paragrafach. Zadań policyjnych nie posiada Straż Marszałkowska włączona na samym końcu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Człowiek z prawem do emerytury (2019-07-22 23:32) Zgłoś naruszenie 10

  Penie reprezentujesz związki zawodowe ... szlachta nie pracuje

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emeryt (2019-07-25 14:15) Zgłoś naruszenie 01

  Panowie mundurowi. Moja rada jako emeryta już 9 lat na emce. Mam 46 lat a odchodziłem na emke z wojska w wieku 37lat. Uciekajcie czym prędzej na emke. Pracujecie tylko za różnice między emerytura a pensja. Na emce można naprawdę lepiej żyć tyłki trzeba coś umieć. Ps. Zmieni się opcja polityczna i wszystkoim policjantom obniża emerytury za sluzbecwclatach 2015. - 20...?zobaczycie ze tak będzie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane