Czy przekroczenie magicznego progu 50. roku życia musi oznaczać koniec kariery zawodowej? Posłuchaj podcastu z Personelu i Zarządzania.

Na rynku pracy od lat trwa nieustająca walka o talenty, które pracodawcy widzą jedynie w młodym pokoleniu. Ale wartościowymi pracownikami mogą być przecież ludzie dojrzali. Wiedzą to firmy na Zachodzie, bo jak wynika z danych Eurostatu, wskaźnik zatrudnienia osób 50+ np. w Szwecji wynosi 74 proc., w Niemczech 64 proc.

POSŁUCHAJ PODCASTU >>>

Chcesz wiedzieć więcej sprawdź najnowsze wydanie Personelu i Zarządzania!

Natomiast w Polsce przekracza zaledwie 41 proc. przy średniej unijnej wynoszącej 51 proc. Brak zainteresowania pracodawców osobami 50+ o tyle zaskakuje, że od dawna słychać coraz bardziej alarmujące sygnały o trendach demograficznych w Polsce. Według firmy doradczej PwC w ciągu sześciu najbliższych lat na rynku pracy może brakować nawet 1,5 mln osób.

Eksperci rynku pracy twierdzą, że pokolenie 50–70-latków jest generacją o mocno zakorzenionym etosie pracy. Przejawia się on nie tylko w samej chęci do pracy, ale aktywności, zaangażowaniu w powierzone obowiązki, sumienności i rzetelności. Dla wielu osób z tego pokolenia praca jest również pasją. Starsi pracownicy częściej identyfikują się z organizacją, w której pracują, i są bardziej lojalni niż ich młodsi koledzy. Nierzadko przepracowali w jednej firmie wiele lat lub nawet całe zawodowe życie.