statystyki

PPK a cudzoziemcy: Będą problemy w stosowaniu przepisów?

23.05.2019, 20:00
dokumenty

Pracownicze plany kapitałowe, które pracodawcy będą organizować już od lipca, pozwolą oszczędzać na emeryturę docelowo 11,5 mln zatrudnionych, w tym również niemal 600 tys. pracujących u nas legalnie cudzoziemców.źródło: ShutterStock

Pracownicze plany kapitałowe, które pracodawcy będą organizować już od lipca, pozwolą oszczędzać na emeryturę docelowo 11,5 mln zatrudnionych, w tym również niemal 600 tys. pracujących u nas legalnie cudzoziemców.

Jak wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w grudniu ubiegłego roku w całej Polsce pracowało legalnie, a co za tym idzie płaciło składki do ZUS, ok. 587 tys. cudzoziemców z ponad 170 państw. Ilu pracowało nielegalnie – tego nie wie nikt. Największą, a wręcz dominującą grupę wśród jednych i drugich stanowią Ukraińcy. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne płaci już ponad 441 tys. przedstawicieli tej nacji.

Pracujących legalnie cudzoziemców dotyczyć będą obligatoryjne i automatyczne zapisy do PPK, ponieważ z tej powszechnej procedury zwolniono co do zasady tylko osoby w określonym wieku (te, które nie ukończyły 18. roku życia oraz starsze niż lat 55) oraz – z pewnymi wyjątkami – tych, którzy nie płacą składek na ubezpieczenia społeczne.

– Ustawa o PPK nie różnicuje pracowników ze względu na narodowość. Do PPK mogą więc przystąpić również cudzoziemcy, jeżeli tylko spełniają te same warunki, które muszą spełnić Polacy – wyjaśnia Jan Morbiato, menedżer komunikacji inwestycyjnej i kontentu w NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. – Jeżeli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale również na podstawie innych umów, np. zlecenia, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (szczegółowy wykaz rodzajów zatrudnienia objętych PPK zawiera art. 2 ustawy o PPK), są automatycznie zapisywani do PPK. Pracodawcy muszą odprowadzać za nich wpłaty, państwo dokłada wpłatę powitalną i dopłaty roczne. Jeżeli cudzoziemcy nie chcą uczestniczyć w PPK, składają deklarację rezygnacji, podobnie jak obywatele Polski – dodaje specjalista.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane