statystyki

PPK - odpowiadamy na najważniejsze pytania

autor: Adrian Prusik16.05.2019, 09:20; Aktualizacja: 16.05.2019, 11:40
dokumenty

Istotna kwestia: przy stanie zatrudnienia nie bierzemy pod uwagę jedynie osób na umowach o pracę, ale także wszelkie inne grupy osób zatrudnionych mogących uczestniczyć w PPK.źródło: ShutterStock

Pracownicze plany kapitałowe to mechanizm służący budowaniu oszczędności przez osoby zatrudnione. Założenia, jakie legły u podstaw PPK, są dwojakie. Z jednej strony ma być to zbudowanie dodatkowego źródła dochodów do wykorzystania po osiągnięciu 60. roku życia.

Z drugiej strony PPK mają wspierać rozwój gospodarczy kraju poprzez stworzenie mechanizmów zachęcających do budowania oszczędności i zasobności kapitałowej przez społeczeństwo. PPK to produkt grupowego oszczędzania, tworzony przez pracodawców dla pracowników. Pracodawca organizuje PPK, dokonując wyboru instytucji finansowej przewidzianej do zarządzania środkami uczestników, a także współfinansuje wraz z uczestnikami wpłaty odprowadzane do PPK.

U stawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215) obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Z kolei od 1 lipca 2019 r. przewidziane jest rozpoczęcie stosowania ustawy przez największe podmioty zatrudniające, tj. takie, które w dniu 31 grudnia 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób. Kolejne grupy pracodawców rozpoczną stosowanie ustawy w półrocznych odstępach. W 2021 r. regulacja dotycząca pracowniczych planów kapitałowych powinna być już wdrożona praktycznie u każdego pracodawcy.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane