statystyki

Niepełnosprawni: Podjazd to za mało, by zapewnić dostęp do lekarza

autor: Agata Szczepańska23.04.2019, 16:00
Obecnie realizowany jest projekt Dostępność plus dla zdrowia, którego celem jest wsparcie w pierwszym etapie 25 szpitali oraz 125 placówek podstawowej opieki zdrowotnej w procesie dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (docelowo ma to być 50 szpitali i 250 przychodni).

Obecnie realizowany jest projekt Dostępność plus dla zdrowia, którego celem jest wsparcie w pierwszym etapie 25 szpitali oraz 125 placówek podstawowej opieki zdrowotnej w procesie dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (docelowo ma to być 50 szpitali i 250 przychodni).źródło: ShutterStock

Konieczność dostosowania chociaż jednego stanowiska do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i promowanie spełniających to kryterium podmiotów w procesie kontraktowania – to rozwiązania, które mogą poprawić dostęp niepełnosprawnych kobiet do ginekologa.

Ich rozważenie zapowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację Moniki Rosy (Nowoczesna). Powołując się na raport „Przychodzi baba do lekarza – dostępność usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami”, przygotowany z inicjatywy Fundacji Kulawa Warszawa, posłanka pytała, jak resort zamierza rozwiązać problem dyskryminacji kobiet z niepełnosprawnościami w dostępie do służby zdrowia. W raporcie wskazano m.in., że bariery nie ograniczają się do kwestii związanych z dostępnością architektoniczną, ale mają dużo szerszy charakter i dotyczą świadomości personelu medycznego, problemów organizacyjno-proceduralnych, związanych z komunikacją i dostępem do informacji.

W odpowiedzi Maciej Miłkowski zwraca uwagę, że dokument stanowi opinię zebraną na podstawie przeprowadzonych wywiadów z dwudziestoma kobietami z różnymi rodzajami niepełnosprawności i – jak wskazują autorki badania – nie można na ich podstawie wyciągać ogólnych wniosków. Przypomina też, że raport nie obejmował zagadnień związanych z porodem, tymczasem od tego roku obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej, zgodnie z którymi są takie same zasady postępowania z pacjentkami z niepełnosprawnościami jak i bez nich.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane