statystyki

Sąd: Matka powinna mieć wypłacone świadczenie pielęgnacyjne w kwocie pomniejszonej o należną jej emeryturę

autor: Michalina Topolewska19.03.2019, 21:49; Aktualizacja: 20.03.2019, 08:54
Gorzowski sąd poszedł pod prąd. Wydając wyrok w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego,
wziął pod uwagę... sprawiedliwość społeczną.

Gorzowski sąd poszedł pod prąd. Wydając wyrok w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego, wziął pod uwagę... sprawiedliwość społeczną.źródło: ShutterStock

Gorzowski sąd poszedł pod prąd. Wydając wyrok w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego,wziął pod uwagę... sprawiedliwość społeczną

Osoby, które na emeryturze zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem, powinny mieć prawo do świadczenia w takiej samej wysokości jak inni rodzice, którzy zrezygnowali z pracy, aby opiekować się potomstwem – taki wyrok zapadł przed sądem w Gorzowie Wielkopolskim.

W tym momencie można pomyśleć, że to przecież „oczywista oczywistość”. Niestety, nie w polskich realiach. Tak naprawdę to przełom, bo dotychczas sądy w całym kraju zgodnie odrzucały podobne skargi opiekunów. Uzasadnienie za każdym razem brzmiało tak samo: przepisy nie pozwalają na przyznanie świadczenia, jeśli pobiera się emeryturę. Sędziów nie obchodził fakt, że takie rozwiązanie jest krzywdzące, bo osoby takie często otrzymują jedynie minimalną emeryturę (dziś to niecałe 900 zł na rękę), podczas gdy świadczenie pielęgnacyjne to 1583 zł.

Dopiero gorzowski sąd uznał, że taka interpretacja przepisów świadczy o nierównym traktowaniu opiekunów, i wskazał, że matka powinna mieć wypłacone świadczenie pielęgnacyjne w kwocie pomniejszonej o należną jej emeryturę. W ten sposób będzie otrzymywać takie samo wsparcie jak inni rodzice. – Sąd po raz pierwszy uwzględnił to, że przepisy dotyczące opiekunów są niesprawiedliwe. Oby ten wyrok zapoczątkował zmiany w orzecznictwie – komentuje Jarosław Jagura, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.Z kolei zdaniem dr. Rafała Bakalarczyka z Uniwersytetu Warszawskiego prawo do świadczenia powinno być uregulowane wprost w ustawie.

– Od dawna postuluje to choćby grupa matek, które skorzystały z wcześniejszej emerytury, by zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi – mówi Bakalarczyk. I przypomina, że w Senacie przygotowany już został projekt nowelizacji przepisów, jednak prace nad nim utknęły w martwym punkcie. Dlaczego? Rząd tłumaczy, że najpierw trzeba zreformować zasady orzekania o niepełno- sprawności. Tyle, że w tym roku nie ma już na to najmniejszych szans.

Interpretacja przepisów, która pozbawia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby otrzymujące emeryturę niższą od jego wysokości, narusza zasadę równości

Takie stwierdzenie znalazło się w uzasadnieniu wyroku, jaki wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie dotyczącej świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek o jego przyznanie złożyła w lipcu 2018 r. matka zajmująca się niepełnosprawną od urodzenia córką. Gmina odmówiła jednak przyznania jej pomocy finansowej z uwagi na to, że od kwietnia 2017 r. kobieta otrzymuje emeryturę. Powołała się przy tym na art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeśli osoba sprawująca opiekę ma przyznaną jedną z form wsparcia, w tym np. emeryturę, rentę, rentę rodzinną lub zasiłek przedemerytalny. Samorząd podkreślił, że nie neguje tego, że matka zajmuje się niepełnosprawną córką, ale wspomniany przepis w sposób jednoznaczny wyklucza możliwość przyznania świadczenia osobie z prawem do emerytury.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (16)

 • Teo(2019-03-20 06:56) Zgłoś naruszenie 222

  Zapytaj suwerena o sprawiedliość tam gdzie dwie blondyny otrzymują 62 tys. za adorację szefa banku a nie wtedy kiedy chodzi o grosze za opiekę nad ciężko chorym człowiekiem. Albo zapytaj czy Kaczor musi jeździć takimi drogimi limuzynami z wielką ochroną na koszt państwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • matka54(2019-03-20 20:27) Zgłoś naruszenie 113

  Moje życie legło w gruzach ponad 30 lat temu. Teraz to ja chcę jako tako dożyć. Ale to Państwo mi nie pozwala. Ja tylko chcę, żebym miała na zapłacenie za mieszkanie, prąd, gaz i wodę. Na środki do prania. Chcę, żebym miała na lekarstwa dla syna. Ale sprawujący władzę z rozmysłem, uporczywie i opieszale tylko pozorują jakoby zamierzali pomóc w trudnej finansowej sytuacji matek EWK i ich dorosłych dzieci. Już w 2014 r. strajkujące matki wywalczyły świadczenie pielęgnacyjne. Dziś to 1583 zł. Ale wtedy pominięto tzw. matki EWK, które przeszły na wcześniejszą emeryturę w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Dziś mamy 870 zł emerytury, choć też musiałyśmy godzić pracę z trudem codziennej opieki. Warunkiem wcześniejszego świadczenia było minimum 20 lat pracy i dziecko z orzeczeniem niezdolności do samodzielnej egzystencji. Przy dzieciach wykonujemy taką samą pracę jak młodsi opiekunowie. Z racji wieku i lat wysiłku często jesteśmy schorowane. Wiele z nas jest wdowami. Jesteśmy wyrzucone na margines społeczeństwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emeryt vs opiekun osoby niepełnosprawnej(2019-03-20 13:34) Zgłoś naruszenie 112

  Panie Praktyku - a czy każdy emeryt wykonuje ciężką, fizyczną pracę w postaci opieki nad całkowicie zależnym człowiekiem, trwającą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365/366 dni w roku? A na zmianę prawa w tym zakresie czekają już chyba zbyt długo. Ostatnio zasłonięto ich kotarą, żeby nie psuć widoku zagranicznym delegacjom...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2019-03-19 23:27) Zgłoś naruszenie 922

  typowe wejście sądu w nie swoje kompetencje. To są pieniądze podatników, a nie opady z nieba. Skoro ustawodawca, który jest głosem Suwerena nie widzi takiej możliwości, to sąd nie może zastępować ustawodawcy. Gdyby wszystkie sądy tak robiły , to moglibyśmy spokojnie oddać wszelkie prawa pisane na makulaturę po 5 gr za kg. A sprawiedliwość proszę sądu definicji ma 7. Jak każdy zacznie sądzić według tej, co mu przypadła do gustu to astanavista.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Osoba opiekujaca się dzieckiem niepelnosprawnym(2019-03-20 20:39) Zgłoś naruszenie 54

  1580zl świadczenia pielęgnacyjnego to kpiny. Dziecko nie posiada renty bo jest niepełnoletnie. Tylko ma przyznany zasilek pielęgnacyjny. Matka i dziecko muszą się utrzymać z świadczenia. A gdzie godne życie leki rehabilitacja szok.

  Odpowiedz
 • Ewa de(2019-03-22 09:58) Zgłoś naruszenie 51

  Nie można zrezygnować z emerytury. Co wy za idiotyzmy wypisujcie w tych komentarzach. Prawo do emerytury jest przyznawane dożywotnio. Jest niezbywalne i nie można się z tego zrzec na rzecz korzystniejszego świadczenia pielęgnacyjnego

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mata(2019-03-21 02:48) Zgłoś naruszenie 00

  http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3AA530C2DB

  Odpowiedz
 • ala(2019-03-21 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  a co z niepełnosprawnymi sierotami? niesprawiedliwe jest to, że sieroty zupełne otrzymują tylko 400 zł dodatku do renty rodzinnej, która jest równa najniższej emeryturze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane