statystyki

Zmiany w pomocy społecznej dla seniorów wciąż bez decyzji rządu

autor: Michalina Topolewska16.01.2019, 16:00
MRPiPS w odpowiedzi podkreśla, że takie rozwiązane i skutki finansowe zostały zaakceptowane przez Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu 13 grudnia 2018 r. Tyle że w związku ze sprzeciwem MF, zanim projektem zajmie się rząd, kwestia ta musi zostać ostatecznie rozstrzygnięta przez Stały Komitet.

MRPiPS w odpowiedzi podkreśla, że takie rozwiązane i skutki finansowe zostały zaakceptowane przez Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu 13 grudnia 2018 r. Tyle że w związku ze sprzeciwem MF, zanim projektem zajmie się rząd, kwestia ta musi zostać ostatecznie rozstrzygnięta przez Stały Komitet.źródło: ShutterStock

W grudniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informowało rzecznika praw obywatelskich, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej jest uzgodniony i rekomendowany rządowi do przyjęcia. Jednak do tej pory tak się nie stało, bo uwagi zgłasza jeszcze Ministerstwo Finansów (MF).

Wspomniany projekt przewiduje m.in. zaostrzenie nadzoru i kontroli wojewodów nad prywatnymi placówkami zapewniającymi całodobowy pobyt seniorom oraz rozszerzenie katalogu okoliczności, w których dorosłe dziecko może uchylić się od płacenia za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej. Ponadto uregulowane zostały w nim zasady ograniczania osobom z zaburzeniami psychicznymi samodzielnego opuszczania terenu obydwu typów instytucji. To właśnie te przepisy są źródłem rozbieżności między resortami rodziny oraz finansów.

Zaproponowane w projekcie rozwiązania zakładają bowiem, że taki zakaz swobodnych wyjść będzie mógł być nakładany na podstawie zaświadczenia lekarskiego, a mieszkaniec DPS lub prywatnej placówki (a także członek rodziny czy przedstawiciel ustawowy) będzie mógł wystąpić do sądu opiekuńczego o uchylenie ograniczenia. Z kolei sędziowie w trybie określonym w art. 43 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1878) będą kontrolować przestrzeganie praw osób, w stosunku do których zastosowano zakaz opuszczania placówki.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane