statystyki

Zmiany w pomocy społecznej dla seniorów wciąż bez decyzji rządu

autor: Michalina Topolewska16.01.2019, 16:00
MRPiPS w odpowiedzi podkreśla, że takie rozwiązane i skutki finansowe zostały zaakceptowane przez Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu 13 grudnia 2018 r. Tyle że w związku ze sprzeciwem MF, zanim projektem zajmie się rząd, kwestia ta musi zostać ostatecznie rozstrzygnięta przez Stały Komitet.

MRPiPS w odpowiedzi podkreśla, że takie rozwiązane i skutki finansowe zostały zaakceptowane przez Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu 13 grudnia 2018 r. Tyle że w związku ze sprzeciwem MF, zanim projektem zajmie się rząd, kwestia ta musi zostać ostatecznie rozstrzygnięta przez Stały Komitet.źródło: ShutterStock

W grudniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informowało rzecznika praw obywatelskich, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej jest uzgodniony i rekomendowany rządowi do przyjęcia. Jednak do tej pory tak się nie stało, bo uwagi zgłasza jeszcze Ministerstwo Finansów (MF).

Wspomniany projekt przewiduje m.in. zaostrzenie nadzoru i kontroli wojewodów nad prywatnymi placówkami zapewniającymi całodobowy pobyt seniorom oraz rozszerzenie katalogu okoliczności, w których dorosłe dziecko może uchylić się od płacenia za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej. Ponadto uregulowane zostały w nim zasady ograniczania osobom z zaburzeniami psychicznymi samodzielnego opuszczania terenu obydwu typów instytucji. To właśnie te przepisy są źródłem rozbieżności między resortami rodziny oraz finansów.

Zaproponowane w projekcie rozwiązania zakładają bowiem, że taki zakaz swobodnych wyjść będzie mógł być nakładany na podstawie zaświadczenia lekarskiego, a mieszkaniec DPS lub prywatnej placówki (a także członek rodziny czy przedstawiciel ustawowy) będzie mógł wystąpić do sądu opiekuńczego o uchylenie ograniczenia. Z kolei sędziowie w trybie określonym w art. 43 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1878) będą kontrolować przestrzeganie praw osób, w stosunku do których zastosowano zakaz opuszczania placówki.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane