statystyki

Zasiłek opiekuńczy: Domownicy nie zawsze mogą sprawować opiekę nad chorym dzieckiem

autor: Oliwia Małecka11.01.2019, 17:00
chore dziecko

Nie tylko choroba może oznaczać konieczność sprawowania stałej bezpośredniej opieki nad dzieckiem.źródło: ShutterStock

Jakby to byłoby dobrze, gdyby tym zasiłkiem zajmował się ZUS – wzdychają kadrowe i księgowe. Pracodawcy, którzy są płatnikami zasiłku opiekuńczego, a więc zgłosili do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, mają bowiem dodatkowe obowiązki. Nie tylko opłacają składki, lecz także obliczają i wypłacają zasiłki. Wymaga to znajomości przepisów i umiejętności oceny stanu faktycznego. Jeśli bowiem płatnik się pomyli i nie wypłaci zasiłku, to może być zmuszony do zapłaty odsetek. Jeśli zaś wypłaci zasiłek zbyt wysoki lub nienależny, to ZUS może go zobowiązać do zwrotu równowartości świadczenia do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nic więc dziwnego, że na wielu szkoleniach właśnie ta problematyka budzi ogromne zainteresowanie. O ile o zasiłku chorobowym mówi się dużo, to zasiłek opiekuńczy pozostaje w jego cieniu, choć także powoduje wiele problemów. Omawiamy niektóre z nich.

O co kadrowe pytają na szkoleniach

Jak długo można pobierać zasiłek, gdy dziecko jest niepełnosprawne?

problem W sierpniu ubiegłego roku wymagający stałej opieki, niepełnosprawny syn naszego pracownika ukończył 14 lat. Jego niepracująca żona także borykała się z problemami zdrowotnymi: w czerwcu przebywała w szpitalu, a pracownik skorzystał z 30 dni zasiłku opiekuńczego na niepełnosprawne dziecko, które w tamtym czasie również było chore, choć nie wymagało hospitalizacji. Później żona pracownika po raz kolejny znalazła się w szpitalu, a jej pobyt tam był jeszcze dłuższy niż poprzednio. Ile dni zasiłku opiekuńczego należało się pracownikowi w związku z ukończeniem przez syna 14. roku życia?


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane