statystyki

Zasiłek chorobowy: Ubezpieczenie za granicą podlega wliczeniu do okresu wyczekiwania

autor: Izabela Nowacka27.12.2018, 09:10; Aktualizacja: 27.12.2018, 09:28
Jeśli praca była wykonywana w krajach spoza UE, to okresy zagranicznego ubezpieczenia mogą być u nas uwzględnione, jeśli tak stanowią umowy międzynarodowe, jakie zawarła Polska.

Jeśli praca była wykonywana w krajach spoza UE, to okresy zagranicznego ubezpieczenia mogą być u nas uwzględnione, jeśli tak stanowią umowy międzynarodowe, jakie zawarła Polska.źródło: ShutterStock

W takim przypadku na prawo do świadczeń chorobowych nie trzeba czekać pełnych 30 lub 90 dni od zgłoszenia się do ZUS. Nie dotyczy to jednak zatrudnienia we wszystkich krajach.

Osoba zgłaszająca się do ubezpieczenia chorobowego nie uzyskuje prawa do świadczeń od razu, ale dopiero po upływie 30 (w przypadku ubezpieczonych obowiązkowo np. pracowników) lub 90 dni (w przypadku ubezpieczonych dobrowolnie, np. zleceniobiorców). Do tego okresu może sobie doliczyć okresy poprzedniego ubezpieczenia (np. u poprzedniego pracodawcy), jeśli przerwa nie była dłuższa niż 30 dni. Okresem poprzedniego ubezpieczenia może być także podleganie ubezpieczeniu za granicą, ale tylko w krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, oraz tych, z którymi Polska zawarła umowę o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (np. Ukrainy lub USA).

Zasiłek nie od razu

Jak wspomniano wyżej, do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy tego ubezpieczenia ‒ obowiązkowego lub dobrowolnego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana: urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym, odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Do okresu wyczekiwania zalicza się także okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ponadto pobieranie zasiłku macierzyńskiego w czasie trwania tytułu ubezpieczenia chorobowego też jest traktowane jako okres ubezpieczenia chorobowego. Do okresu wyczekiwania nie zalicza się natomiast:

  • pozostawania zarejestrowanym jako bezrobotny (zarówno z prawem do zasiłku dla bezrobotnych, jak i bez tego prawa) po 31 grudnia 1998 r., bo bezrobotni nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu,
  • pobierania zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, przysługujących za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Co mówi prawo wspólnotowe

Przepisy Unii Europejskiej regulują kwestie korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych przez osoby przemieszczające się po krajach członkowskich (dodatkowo obejmują Szwajcarię i kraje EOG). W wielu z nich prawo do świadczeń pieniężnych związanych z chorobą lub macierzyństwem uzależnione jest od posiadania pewnego okresu ubezpieczenia, zatrudnienia, a czasem związane z miejscem zamieszkania. Aby nie dochodziło do jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na obywatelstwo także w dziedzinie udzielania tego rodzaju świadczeń, rozporządzenie unijne 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. przewiduje zasadę sumowania okresów ubezpieczenia, zatrudnienia lub zamieszkania. Oznacza ona, że wymienione okresy przebyte w innym państwie umożliwiają przyznanie świadczeń osobom, które nie osiągnęły w danym państwie okresu ubezpieczenia wymaganego do przyznania prawa do świadczeń. W praktyce więc osobie, która podejmie pracę lub rozpocznie własną działalność w Polsce, a wcześniej wykonywała działalność zarobkową w innym państwie członkowskim, okresy przebyte w tym państwie zostaną zaliczone do okresu ubezpieczenia wymaganego do przyznania świadczeń w Polsce. Dotyczy to zarówno polskich obywateli, którzy po powrocie do kraju z pracy za granicą podejmują tu działalność, jak i cudzoziemców, którzy przybyli do Polski do pracy i mają za sobą zagraniczny okres ubezpieczeniowy. Obywatele państwa UE, którzy przebywają w innym państwie członkowskim, mają takie same obowiązki i korzystają z takich samych praw jak obywatele tego państwa.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane