statystyki

500+ na drugie dziecko pod opieką prawną bez dochodu

autor: Michalina Topolewska02.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:43
dziecko, kreda, chodnik, zabawa

Kobieta złożyła skargę do WSA. Argumentowała, że w sytuacji przekroczenia progu dochodowego 500 zł nie przysługuje na pierwsze dziecko, a ustawa nie różnicuje dzieci własnych i tych pozostających pod opieką prawnąźródło: ShutterStock

Jeśli dwoje dzieci znajduje się pod opieką prawną tej samej osoby, przyznania świadczenia wychowawczego na młodsze z nich, nie można uzależniać od spełnienia kryterium dochodowego, bo jest ono drugim dzieckiem w rodzinie. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku, który rozpatrywał skargę w sprawie 500+.

Wniosek o jego przyznanie złożyła kobieta będąca po śmierci córki opiekunem prawnym dwojga wnucząt. Gmina odmówiła wsparcia z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego. Powołała się na art. 7 ust. 9 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134), zgodnie z którym w przypadku dziecka znajdującego się pod opieką prawną do kryterium liczą się tylko dochody tego małoletniego. Każde z dzieci otrzymuje zaś rentę rodzinną i alimenty, których kwoty przekraczają próg uprawniający do świadczenia.

Babcia złożyła odwołanie od decyzji w części, w której gmina odmówiła przyznania 500+ na drugie dziecko, bo jej zdaniem spełnianie kryterium powinno być badane tylko w odniesieniu do pierwszego. Samorządowego Kolegium Odwoławcze uznało jednak, że wcześniejsze rozstrzygnięcie było prawidłowe. Organ podzielił stanowisko gminy, że gdy prawo do świadczenia jest ustalane na dzieci pod opieką prawną, osoba ją sprawująca powinna złożyć odrębny wniosek na każde z nich, które staje się wtedy pierwszym dzieckiem w rodzinie.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-01-02 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    a ja jestem zawiedziony polityka PiSu ...krzywdzą osoby ktore kiedyś jaki dzieci z sobotami i swietami pracowaly........to jest nieprawda że wszystkim ponownie obniżono wiek emerytalny . W najgorszej i najPOdlejszej sytuacji zostały osoby zatrudniane za komuny i później od 15r zycia - pracujące bez wakacji i ferii ,także później w szkodliwych i nieb warunkach pracy nawet równocześnie (pomiarowcy-wielkości fizycznych w elektrociepłowniach ,elektrowniach, automatycy) w oparach rtęci przy naprawie urządzeń pomiarowych , przy izotopach promieniotwórczych CObalt , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwał ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych --ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne wstecznie dzialająca Ustawą Pomostową ze złamaniem wszystkich zasad i praw a PiS nic z tym nie robi .....A gdzie obietnice Dudów -40 lat pracy i finite albo eutanazja.!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane