statystyki

RPO chce zmian we wnioskowaniu o 500+

autor: Michalina Topolewska03.01.2019, 09:02; Aktualizacja: 03.01.2019, 09:05
Dzieci w pewnym okresie – mimo spełniania warunków do uzyskania świadczenia – znajdują się poza systemem wsparcia

Dzieci w pewnym okresie – mimo spełniania warunków do uzyskania świadczenia – znajdują się poza systemem wsparciaźródło: ShutterStock

Doktor Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO), proponuje, aby w przypadku śmierci osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze wniosek złożony przez osobę przejmującą opiekę nad dziećmi był traktowany jako uzupełnienie tego pierwotnie złożonego.

Takie rozwiązanie zostało przedstawione w jego wystąpieniu skierowanym do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wskazuje w nim, że jeśli osoba uprawniona do 500 zł na dziecko umrze, świadczenie to nie przechodzi automatycznie na drugiego rodzica czy opiekuna małoletniego, ale wygasa z mocy prawa. Konieczne jest wtedy złożenie kolejnego wniosku. Analogiczna sytuacja dotyczy nierozpoznanego wniosku o ustalenie prawa do wsparcia.

Do takiej właśnie sytuacji doszło w przypadku rodziny, o której pisze RPO. O przyznanie 500 zł na dwoje dzieci ubiegała się matka, jednak złożony przez nią wniosek nie został przez gminę rozpatrzony do czasu jej śmierci w lutym 2018 r. W marcu dokumenty o świadczenia złożył więc ojciec dziewczynek, ale postępowanie w ich sprawie również się nie zakończyło z uwagi na jego nagłą śmierć w maju ubiegłego roku. W efekcie tych tragicznych zdarzeń obydwa postępowania zostały umorzone.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-01-03 20:42) Zgłoś naruszenie 10

    ........POlski Rząd i Sejm krzywdzą wcześnie zatrudniane dzieci .....Polska obecnie jest jak „wspaniałomyślny” pracodawca który tłumaczy swoim pracownikom iz rozdał wszystkie pieniądze na bogatych rodziców dla Ich dzieci aby te dziadki wspomóc, lub na dziadki Pana Włodka z pod budki z piwem ale nie ma juz na wcześniejszy wiek emerytalny dla od dzieciństwa długoletnio spracowanych robotników bez ferii ,wakacji , schorowanych , okradzionych wstecznie Ustawą o Emeryturach POmostwoych. Która nawet Zw Zawodowe zaczęły teraz Cudem uważać za Konstytucyjną –śmiechu warte..Co byś o nim -takim pracodawcy powiedział --wspaniały czy *********... -drogi PiSie .......to jest nieprawda że wszystkim ponownie obniżono wiek emerytalny . W najgorszej i najPOdlejszej sytuacji zostały osoby zatrudniane za komuny i później od 15r zycia - pracujące bez wakacji i ferii ,także w szkodliwych i nieb warunkach pracy nawet równocześnie (pomiarowcy-wielkości fizycznych w elektrociepłowniach ,elektrowniach, automatycy) w oparach rtęci przy naprawie urządzeń pomiarowych , przy izotopach promieniotwórczych CObalt , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwał ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych --ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne wstecznie dzialająca Ustawą Pomostową ze złamaniem wszystkich zasad i praw a PiS nic z tym nie robi .....A gdzie obietnice Dudów -40 lat pracy i finite albo eutanazja.!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane