- Chcemy zrównać kryteria do Funduszu Alimentacyjnego i programu „Rodzina 500 plus”. Jeśli limit dla 500 plus wzrośnie, będziemy się starali, by dla funduszu rósł razem z nim - mówi w wywiadzie dla DGP Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
W zaproponowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pakiecie alimentacyjnym znalazły się propozycje, których celem jest lepsza ściągalność długów od alimenciarzy i wsparcie dla rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci. Resort chce m.in. podnieść, po raz pierwszy od 11 lat, próg dochodowy do Funduszu Alimentacyjnego o… 75 zł. I o ile pozostałe propozycje wzbudzają mieszane uczucia, ta ostatnia została przez samodzielnych rodziców zdecydowanie oprotestowana.
Po tym, jak samotni rodzice napisali list otwarty do prezydenta, premiera i parlamentarzystów w sprawie propozycji zawartych w pakiecie alimentacyjnym, powiedziała pani: – Przykro mi. Skąd te emocje?
I nadal tak się czuję, gdy słyszę, że proponowane przez nas podniesienie progu dochodowego do Funduszu Alimentacyjnego jest „poniżające” i że „to jałmużna”.
A tak nie jest?