statystyki

Jeden operator do korespondencji z sądem

autor: Paulina Szewioła29.11.2018, 16:00
Państwo członkowskie może samodzielnie zorganizować system wysyłki do sądów.

Państwo członkowskie może samodzielnie zorganizować system wysyłki do sądów.źródło: ShutterStock

Przesyłka polecona do sądu nadana za pośrednictwem operatora prywatnego może być traktowana inaczej niż ta wysłana Pocztą Polską – uznał rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sánchez-Bordona.

Sprawa, w której się wypowiadał, została skierowana do TSUE przez Sąd Najwyższy. Dotyczyła obywatela, który sądził się z organem rentowym. Zaczęło się od tego, że prezes KRUS nadał przesyłkę zawierającą apelację od niekorzystnego dla organu wyroku. Problem w tym, że uczynił to za pośrednictwem spółki InPost, która zgodnie z przepisami nie jest operatorem wyznaczonym w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1113). Zgodnie z decyzją prezesa UKE do 2025 r. jest nim tylko Poczta Polska SA. W tej sytuacji sąd wziął pod uwagę nie datę nadania przesyłki, lecz termin jej wpływu do sądu. A to skutkowało uchybieniem terminu i odrzuceniem apelacji.

Organ rentowy wniósł zażalenie na to postanowienie. SN odroczył jednak wydanie orzeczenia ze względu na wątpliwości dotyczące interpretacji i stosowania art. 165 par. 2 k.p.c.

Jeden nurt wykładni zakłada bowiem, że tylko oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej wyznaczonego operatora jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Natomiast drugi kierunek przyjmuje, że wykładnia systemowa, celowościowa i w zgodzie z prawem unijnym nie pozwala na takie zawężenie, dlatego taki sam skutek procesowy, czyli wniesienia pisma do sądu, powoduje wysłanie go za pośrednictwem zwykłego operatora pocztowego (np. firmę kurierską).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane