statystyki

Statystyki mogą uprawdopodobnić dyskryminację

autor: Łukasz Guza01.08.2019, 19:00
Ogólne dane statystyczne dotyczące rynku zatrudnienia w danym państwie członkowskim mogą uzasadniać podejrzenie dyskryminacji (np. ze względu na płeć).

Ogólne dane statystyczne dotyczące rynku zatrudnienia w danym państwie członkowskim mogą uzasadniać podejrzenie dyskryminacji (np. ze względu na płeć).źródło: ShutterStock

Ogólne dane statystyczne dotyczące rynku zatrudnienia w danym państwie członkowskim mogą uzasadniać podejrzenie dyskryminacji (np. ze względu na płeć). Jeśli pracownik się na nie powoła, ciężar udowodnienia, że nie doszło do nierównego traktowania spoczywa na pracodawcy.

Tak wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Giovanniego Pitruzzelliego (z 27 czerwca 2019 r.).

Sprawa, którą zajmuje się TSUE, dotyczy austriackiej pracownicy, która była zatrudniona na czas określony na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu. Po niecałych 12 latach pracy na tej podstawie zaskarżyła do sądu ustanie jej zatrudnienia. Uznała, że austriackie przepisy są niezgodne m.in. z dyrektywą 2006/54/WE z 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (Dz.U. 2006, L 204). Regulacje te dopuszczają zatrudnienie terminowe pracowników naukowych na okres do sześciu lat (pełnoetatowi) lub do ośmiu lat (niepełnoetatowi), a w uzasadnionych przypadkach przedłużenie tego limitu do odpowiednio 10 i 12 lat. Zdaniem pracownicy dyskryminują one pracujących na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy, a pośrednio także ze względu na płeć (bo to kobiety częściej są zatrudniane na część etatu). Austriacki sąd powziął wątpliwości co do zgodności tych przepisów z prawem UE i zadał pytania prejudycjalne do TSUE.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane