statystyki

Wyrzucony z organizacji pracowniczej może iść do sądu

autor: Michał Culepa24.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 24.09.2018, 08:57
SN podkreślił, że związek zawodowy jest osobą prawną prawa prywatnego, o charakterze korporacyjnym, zbliżonym formą do stowarzyszeń.

SN podkreślił, że związek zawodowy jest osobą prawną prawa prywatnego, o charakterze korporacyjnym, zbliżonym formą do stowarzyszeń.źródło: ShutterStock

Źródłem sprawy był pozew, jaki złożyła członkini NSZZ „Solidarność”, wykluczona z grona związkowców za – jak twierdziła jej macierzysta organizacja zakładowa – niepłacenie składek. Jednak już w I instancji sąd w Świdnicy odrzucił jej pozew, argumentując, że nie może tej sprawy rozpoznać. Zdaniem sądu sprawa o ustalenie istnienia członkostwa w związku zawodowym nie może być przez niego rozpoznawana. Nie jest to sprawa cywilna, a przepisy zarówno konstytucji, jak i Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy zakazują ingerencji organów państwowych w wewnętrzne sprawy związkowe. Orzeczenie to podtrzymał sąd apelacyjny, oddalając zażalenie byłej członkini „Solidarności”.

Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który, uwzględniając jej skargę, skasował praktycznie cały wcześniejszy proces. Nie poprzestał bowiem na uchyleniu orzeczenia apelacyjnego, ale uchylił także postanowienie sądu świdnickiego i nakazał cały proces rozpocząć od nowa.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane