statystyki

Składka związkowa od zleceniobiorcy. Będą komplikacje od stycznia

autor: Jadwiga Sztabińska25.10.2018, 07:07; Aktualizacja: 25.10.2018, 09:05
Nienależne składki pobrane w okresie pomiędzy utratą członkostwa a zaprzestaniem potrąceń mogą być dochodzone przez osobę wykonującą pracę jedynie bezpośrednio od związku, na zasadach ogólnych, z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia –stwierdza ekspert.

Nienależne składki pobrane w okresie pomiędzy utratą członkostwa a zaprzestaniem potrąceń mogą być dochodzone przez osobę wykonującą pracę jedynie bezpośrednio od związku, na zasadach ogólnych, z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia –stwierdza ekspert.źródło: ShutterStock

Składkę związkową pobiera pracodawca z wynagrodzenia pracownika za jego pisemną zgodą i na pisemny wniosek związku zawodowego. Tak stanowi art. 33 1 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881 ze zm.; dalej: ustawa związkowa) w wersji obowiązującej do końca 2018 r. Po 1 stycznia 2019 r. przepis ten będzie miał inne brzmienie za sprawą art. 1 pkt 24 ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1608; dalej: ustawa zmieniająca). Spowoduje, że na pracodawcy będzie spoczywać obowiązek pobierania składki (na wniosek związku i za zgodą związkowca) z pensji osób wykonujących pracę zarobkową, czyli nie tylko pracowników, lecz także zatrudnionych na innych podstawach. W związku z tym pojawia się kilka wątpliwości. O ich rozwianie poprosiliśmy ekspertów oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które swoje stanowisko przysłało 11 października 2018 r.

Nie jest wyjątkiem sytuacja, że pracodawca zatrudnia w tym samym czasie jedną osobę na umowie o pracę i cywilnoprawnej (np. zleceniu). Obecnie potrąca składkę związkową wyłącznie z wynagrodzenia za pracę. Czy po 1 stycznia 2019 r. będzie ją pobierał również z kontraktu cywilnego, z sumy obu wynagrodzeń, czy też z wynagrodzenia wskazanego przez związek zawodowy lub pracownika/zleceniobiorcę?

– Niezależnie od tego, ile stosunków prawnych łączy pracodawcę i członka zakładowej organizacji związkowej, pracodawca powinien pobierać jedną składkę związkową. O tym, z którego stosunku prawnego to nastąpi, powinni wspólnie zadecydować związkowiec i związek. Pracodawca działa tu po prostu jako pośrednik i jego zadania mają charakter techniczny – uważa Bartosz Tomanek, adwokat w kancelarii Dentons. Nieco innego zdania jest Diana Siek-Smoczyńska, adwokat w kancelarii Chmaj i Wspólnicy, która wprost dopuszcza pobieranie składki związkowej od każdej z umów. – Nie ma też przeszkód, aby w przypadku określenia przez pracownika wysokości składek z każdej z umów pracodawca jednym przelewem przekazywał składkę na rzecz zakładowej organizacji związkowej – podkreśla adwokat. Zaznacza, że w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej przewidziano zwiększenie obciążeń związanych z opłatami za dokonywanie transferów bankowych z uwagi na zmianę art. 33 1 ustawy związkowej. – Nie ma jednak przeszkód normatywnych, żeby strony zawarły umowę, na mocy której związek zawodowy będzie zobligowany do refundacji pracodawcy kosztów transferu składek związkowych – zaznacza Diana Siek-Smoczyńska i dodaje, że z czysto ekonomicznych względów pracodawcy będą dążyli do minimalizacji ilości transferów.

Z kolei resort pracy wskazuje: „Podstawą pobierania składki przez pracodawcę jest zawsze wniosek zakładowej organizacji związkowej oraz zgoda osoby wykonującej pracę zarobkową. O tym, z jakiego wynagrodzenia pracodawca ma pobrać składkę w przypadku zatrudniania na podstawie dwóch różnych stosunków prawnych, rozstrzyga treść wniosku i zgody na pobieranie składki”.

Wymóg uzyskania zgody na pobieranie składki związkowej podkreśla też dr Karol Kulig, właściciel Kancelarii Radcy Prawnego K. Kulig & Współpracownicy. – Nie jest bowiem dopuszczalne dokonywanie jakichkolwiek potrąceń z wynagrodzenia bez tytułu egzekucyjnego, wyraźnego przyzwolenia prawnego lub właśnie zgody. A zatem to osoba wykonująca pracę będzie decydowała o tym, czy z wynagrodzenia za pracę, czy z umowy cywilnoprawnej mają być potrącane składki – twierdzi mecenas.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane