statystyki

Składka związkowa od zleceniobiorcy. Będą komplikacje od stycznia

autor: Jadwiga Sztabińska25.10.2018, 07:07; Aktualizacja: 25.10.2018, 09:05
Nienależne składki pobrane w okresie pomiędzy utratą członkostwa a zaprzestaniem potrąceń mogą być dochodzone przez osobę wykonującą pracę jedynie bezpośrednio od związku, na zasadach ogólnych, z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia –stwierdza ekspert.

Nienależne składki pobrane w okresie pomiędzy utratą członkostwa a zaprzestaniem potrąceń mogą być dochodzone przez osobę wykonującą pracę jedynie bezpośrednio od związku, na zasadach ogólnych, z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia –stwierdza ekspert.źródło: ShutterStock

Składkę związkową pobiera pracodawca z wynagrodzenia pracownika za jego pisemną zgodą i na pisemny wniosek związku zawodowego. Tak stanowi art. 33 1 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881 ze zm.; dalej: ustawa związkowa) w wersji obowiązującej do końca 2018 r. Po 1 stycznia 2019 r. przepis ten będzie miał inne brzmienie za sprawą art. 1 pkt 24 ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1608; dalej: ustawa zmieniająca). Spowoduje, że na pracodawcy będzie spoczywać obowiązek pobierania składki (na wniosek związku i za zgodą związkowca) z pensji osób wykonujących pracę zarobkową, czyli nie tylko pracowników, lecz także zatrudnionych na innych podstawach. W związku z tym pojawia się kilka wątpliwości. O ich rozwianie poprosiliśmy ekspertów oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które swoje stanowisko przysłało 11 października 2018 r.

Nie jest wyjątkiem sytuacja, że pracodawca zatrudnia w tym samym czasie jedną osobę na umowie o pracę i cywilnoprawnej (np. zleceniu). Obecnie potrąca składkę związkową wyłącznie z wynagrodzenia za pracę. Czy po 1 stycznia 2019 r. będzie ją pobierał również z kontraktu cywilnego, z sumy obu wynagrodzeń, czy też z wynagrodzenia wskazanego przez związek zawodowy lub pracownika/zleceniobiorcę?

– Niezależnie od tego, ile stosunków prawnych łączy pracodawcę i członka zakładowej organizacji związkowej, pracodawca powinien pobierać jedną składkę związkową. O tym, z którego stosunku prawnego to nastąpi, powinni wspólnie zadecydować związkowiec i związek. Pracodawca działa tu po prostu jako pośrednik i jego zadania mają charakter techniczny – uważa Bartosz Tomanek, adwokat w kancelarii Dentons. Nieco innego zdania jest Diana Siek-Smoczyńska, adwokat w kancelarii Chmaj i Wspólnicy, która wprost dopuszcza pobieranie składki związkowej od każdej z umów. – Nie ma też przeszkód, aby w przypadku określenia przez pracownika wysokości składek z każdej z umów pracodawca jednym przelewem przekazywał składkę na rzecz zakładowej organizacji związkowej – podkreśla adwokat. Zaznacza, że w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej przewidziano zwiększenie obciążeń związanych z opłatami za dokonywanie transferów bankowych z uwagi na zmianę art. 33 1 ustawy związkowej. – Nie ma jednak przeszkód normatywnych, żeby strony zawarły umowę, na mocy której związek zawodowy będzie zobligowany do refundacji pracodawcy kosztów transferu składek związkowych – zaznacza Diana Siek-Smoczyńska i dodaje, że z czysto ekonomicznych względów pracodawcy będą dążyli do minimalizacji ilości transferów.

Z kolei resort pracy wskazuje: „Podstawą pobierania składki przez pracodawcę jest zawsze wniosek zakładowej organizacji związkowej oraz zgoda osoby wykonującej pracę zarobkową. O tym, z jakiego wynagrodzenia pracodawca ma pobrać składkę w przypadku zatrudniania na podstawie dwóch różnych stosunków prawnych, rozstrzyga treść wniosku i zgody na pobieranie składki”.

Wymóg uzyskania zgody na pobieranie składki związkowej podkreśla też dr Karol Kulig, właściciel Kancelarii Radcy Prawnego K. Kulig & Współpracownicy. – Nie jest bowiem dopuszczalne dokonywanie jakichkolwiek potrąceń z wynagrodzenia bez tytułu egzekucyjnego, wyraźnego przyzwolenia prawnego lub właśnie zgody. A zatem to osoba wykonująca pracę będzie decydowała o tym, czy z wynagrodzenia za pracę, czy z umowy cywilnoprawnej mają być potrącane składki – twierdzi mecenas.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane