Jeden donos i lektura internetowych forów. Ruszają kontrole „Dobrego startu”

autor: Tomasz Żółciak19.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 19.09.2018, 08:12
Samorządowcy nie kryją oburzenia. – Czyli wystarczy jakiś jeden niepotwierdzony donos oraz przejrzenie forów internetowych, by rzucić podejrzenie na wszystkie gminy w tym kraju? – pyta jeden z lokalnych włodarzy.

Samorządowcy nie kryją oburzenia. – Czyli wystarczy jakiś jeden niepotwierdzony donos oraz przejrzenie forów internetowych, by rzucić podejrzenie na wszystkie gminy w tym kraju? – pyta jeden z lokalnych włodarzy.źródło: ShutterStock

Jeden donos i lektura internetowych forów – tyle wystarczyło, by resort Elżbiety Rafalskiej rzucił podejrzenie na wszystkie gminy w kraju, że źle zagospodarowały pieniądze z programu wyprawek szkolnych.

Zgodnie z art. 33 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061), co najmniej 8 zł z każdych 10 zł przeznaczonych na obsługę programu gmina powinna przeznaczyć na wynagrodzenia dla urzędników realizujących wypłaty świadczeń. Resort najwyraźniej podejrzewa, że część samorządów zbyt mało płaci swoim urzędnikom, a część rządowej dotacji niknie w lokalnych budżetach. To de facto oznaczałoby przywłaszczenie rządowego wsparcia. Brzmi poważnie, a w dodatku – jak twierdzi resort – sygnały o nieprawidłowościach wpływają m.in. od samych samorządowców. Dlatego szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS) wydała wojewodom polecenie wszczęcia kontroli. O sprawie pisaliśmy w artykule „Wojewodowie sprawdzą koszty obsługi 300+” (DGP 166/2018).

Postanowiliśmy zapytać, skąd ministerstwo ma informacje o nieprawidłowościach. – Bezpośrednio dotychczas wpłynęło w tej sprawie jedno pismo – pracowników Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. Chodzi o patologie w wynagradzaniu pracowników zajmujących się realizacją programu „Dobry start”. Ponadto na bieżąco śledzimy informacje na jej temat pojawiające się na forach internetowych – odpowiada resort.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane