statystyki

Upadły zapłaci składki na Fundusz Pracy

autor: Bożena Wiktorowska19.09.2018, 19:00
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Do oddziału ZUS w Lublinie pracodawca złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników upadłej firmy, którym wynagrodzenie zostało wypłacone z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).źródło: ShutterStock

Firma ma obowiązek wpłacenia do ZUS składek na Fundusz Pracy ustalonych od środków wypłaconych pracownikom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Musi być jednak spełniony warunek, że podstawa składek jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie.

Do oddziału ZUS w Lublinie pracodawca złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników upadłej firmy, którym wynagrodzenie zostało wypłacone z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Powodem wypłaty było wystąpienie syndyka masy upadłościowej do wojewódzkiego urzędu pracy. Pieniądze te miały być przeznaczone na wypłatę pracownikom niezaspokojonych roszczeń z powodu ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.

Urząd pracy przekazał pieniądze nie tylko na wypłatę zaległego wynagrodzenia, ale także na składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe). Ale w tej wypłacie nie było składek na Fundusz Pracy. Co warte podkreślenia, środki zostały przekazane przez urząd pracy na rachunek bankowy masy upadłości. Przekazał on również syndykowi imienne listy płac pracowników wnioskodawcy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane