statystyki

Błąd w deklaracji czasami do naprawienia

autor: Marcin Nagórek01.09.2018, 08:00
Trzeba podkreślić, że 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie art. 18 ust. 8a ustawy systemowej, zgodnie z którym zadeklarowanie przez przedsiębiorcę kwoty wyższej niż obowiązująca go najniższa podstawa wymiaru składek oznacza rezygnację z ustalenia podstawy w kwocie najniższej i nie podlega korekcie.

Trzeba podkreślić, że 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie art. 18 ust. 8a ustawy systemowej, zgodnie z którym zadeklarowanie przez przedsiębiorcę kwoty wyższej niż obowiązująca go najniższa podstawa wymiaru składek oznacza rezygnację z ustalenia podstawy w kwocie najniższej i nie podlega korekcie.źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą. Otrzymałem ostatnio decyzję ZUS ustalającą dla mnie wyższą podstawę składek niż przeze mnie opłacana. Pomyliłem się w składanej deklaracji i wskazałem wyższą podstawę wymiaru składek (wraz z błędnym kodem) niż preferencyjna, do której mam prawo. Potem kontynuowałem opłacanie stawek preferencyjnych i złożyłem deklarację korygującą. Czy mogę podważyć decyzję ZUS?

Artykuł 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) daje przedsiębiorcy prawo do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Po upływie tego czasu przedsiębiorca musi opłacać składki od podstawy wynoszącej minimum 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Z art. 41 ust. 6 pkt 1 ustawy wynika, że płatnik składek jest zobowiązany złożyć imienny raport miesięczny korygujący w formie nowego dokumentu zawierającego prawidłowe informacje, jeżeli zachodzi konieczność poprawienia danych w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez płatnika we własnym zakresie. Teoretycznie więc przedsiębiorca powinien mieć też możliwość poprawy błędnej podstawy wymiaru składek.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane