statystyki

Koszty szkoleń i studiów pokrywane przez pracodawcę wliczają się do wymiaru składek

autor: Paulina Szewioła05.07.2018, 07:57; Aktualizacja: 05.07.2018, 08:19
Zatrudniony dopełnił wszystkich formalności i zamierza rozpocząć kształcenie na studiach podyplomowych

Zatrudniony dopełnił wszystkich formalności i zamierza rozpocząć kształcenie na studiach podyplomowychźródło: ShutterStock

Koszty szkoleń lub studiów podyplomowych, które firma pokrywa zleceniobiorcy, wlicza się do podstawy wymiaru składek. Dzieje się tak, nawet jeżeli kształcenie ma podnieść jego kwalifikacje zawodowe i pomimo tego, że przysłużą się one później przedsiębiorstwu.

Sprawa dotyczy spółki, która zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania, na podstawie której osobę będącą jej stroną powołano do pełnienia funkcji prezesa zarządu. Dodatkowo w podpisanym kontrakcie umieszczono zapis, zgodnie z którym może ona liczyć na pokrycie kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych związanych z pełnioną funkcją, w tym m.in. kosztów szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych – z zastrzeżeniem limitu wydatków na ten cel. Dodatkowym warunkiem pokrycia tych kosztów było uzyskanie akceptacji rady nadzorczej.

Zatrudniony dopełnił wszystkich formalności i zamierza rozpocząć kształcenie na studiach podyplomowych. Mają one zapewnić mu dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej zarządzania firmą oraz światowych trendów gospodarczych. Sama spółka przyznaje, że leży to w jej interesie, umożliwi bowiem poprawę efektywności zarządzania i tym samym funkcjonowania przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane