statystyki

Warsztaty terapii zajęciowej z wyższą dotacją

autor: Michalina Topolewska19.06.2018, 19:00
Drugi nowy program będzie dotyczył niepełnosprawnych powyżej 25 roku życia, kończących edukację.

Drugi nowy program będzie dotyczył niepełnosprawnych powyżej 25 roku życia, kończących edukację.źródło: ShutterStock

O 100 zł miesięcznie wzrośnie od lipca kwota dofinansowania przekazywana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pokrycie kosztów funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej (WTZ).

Na podwyżkę dotacji zgodził się już minister finansów i sejmowa komisja finansów publicznych, która zaopiniowała zmiany w budżecie PFRON na 2018 r. Obecnie dofinansowanie dla warsztatów, które zajmują się przygotowywaniem do wejścia lub powrotu na rynek pracy niepełnosprawnych, wnosi na jednego uczestnika 15 996 zł w skali roku. Od następnego miesiąca ma wzrosnąć do 16 596 zł. Oznacza to, że w drugim półroczu WTZ będą miały miesięcznie do dyspozycji o 100 zł więcej w przeliczeniu na jedną osobę korzystającą ze wsparcia. Podwyżka jest o tyle istotna, że warsztaty od dawna borykają się z problemami finansowymi, wynikającymi ze zbyt niskiej kwoty dotacji. Brakuje im pieniędzy np. na podwyżki dla personelu terapeutycznego, w związku z czym trudno jest znajdować chętnych pracowników.

Wzrost dotacji jest możliwy z uwagi na wyższe niż zakładano wpływy do PFRON z tytułu wpłat obowiązkowych od pracodawców, którzy nie osiągają 6 proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane