statystyki

Gminy grupowo zweryfikują świadczeniobiorców 500 plus

autor: Michalina Topolewska18.06.2018, 16:00
Z punktu widzenia ośrodków szczególnie istotny jest termin uruchomienia usług grupowych.

Z punktu widzenia ośrodków szczególnie istotny jest termin uruchomienia usług grupowych.źródło: ShutterStock

Pod koniec roku uruchomiona zostanie nowa usługa informatyczna, która ma ułatwić ośrodkom pomocy społecznej pozyskiwać i sprawdzać dane mające wpływ na otrzymywanie wsparcia z programu 500+ oraz innych świadczeń.

Nowe rozwiązanie to tzw. usługi grupowe. Ma ono polegać na tym, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie przesyłać do poszczególnych ośrodków pomocy społecznej raport z wykazem osób uzyskujących świadczenia rodzinne, wychowawcze oraz z Funduszu Alimentacyjnego (FA), w przypadku których miała miejsce jakaś zmiana. Na początku będą to informacje pochodzące z ZUS, np. o tym, że pojawiły się składki odprowadzane za daną osobę lub doszło do zmiany ich płatnika. Może to bowiem świadczyć o tym, że do tej pory bezrobotny rodzic lub inny członek rodziny znalazł pracę, co wiąże się z uzyskiwaniem nowego dochodu i może mieć znaczenie dla dalszego pobierania świadczeń uzależnionych od spełnienia kryterium.

W takich przypadkach ośrodek będzie miał 60 dni na weryfikację informacji. W trakcie ich sprawdzania może się okazać, że taka osoba już wcześniej powiadomiła o zmianie swojej sytuacji dochodowej lub wręcz przeciwnie – mimo takiego obowiązku nie wywiązała się z niego albo nastąpiła pomyłka. Poza danymi z ZUS do gmin mają też trafiać informacje pozwalające na weryfikację, czy dziecko się uczy – pochodzące z Systemu Informacji Oświatowej oraz wykazu studentów i doktorantów w rejestrze POLON. To wszystko ma spowodować, że łatwiej i szybciej będą wychwytywane przypadki nienależnego pobierania świadczeń na dzieci.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • zgroza(2018-06-18 18:58) Zgłoś naruszenie 196

    dla jedynaków nie ma 500+ ale na głupoty to pieniądze są, to co mamy zrobić z jedynakami, wyrzucić z domu jak zbędny przedmiot, bo nawet pisowce maja ich daleko gdzieś

    Odpowiedz
  • Iwona(2018-06-19 11:52) Zgłoś naruszenie 011

    Z jedynaka ni pies ni ...też pies, tylko tylko po rosyjsku. Jak można tak dzieciakowi życie marnować i skazywać go na brak rodzeństwa? Nie mówię o przypadkach kiedy są na prawdę problemy ale przeważnie ich nie ma oprócz wygodnictwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane