statystyki

NFZ będzie monitorował świadczenia niepełnosprawnych: Nowe uprawnienia z nowymi kodami

autor: Agata Szczepańska14.06.2018, 09:39; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:43
Zmiany związane są z uchwaleniem ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zmiany związane są z uchwaleniem ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.źródło: ShutterStock

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie monitorował, jakie świadczenia i w jakiej liczbie zostały udzielone osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Narzędzia do tego wprowadza nowe rozporządzenie, którego projekt jest obecnie w konsultacjach.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 192).

Zmiany związane są z uchwaleniem ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. 2018 poz. 932). Wprowadziła ona dla tej grupy dodatkowe uprawnienia: do wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania, do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Nowe rozporządzenie uwzględni też ustawę z 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2017 poz. 1386), również przyznającą dodatkowe uprawnienia do korzystania ze świadczeń (bez skierowania i poza kolejnością).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • SON "Podkarpacie"(2018-06-15 13:19) Zgłoś naruszenie 50

    Ufamy, że protestujący w Sejmie zechcą wykorzystać zdobyty ogromny autorytet w społeczeństwie oraz popularność medialną na rzecz systemowej pomocy wszystkim ON, a nie dla działań konfrontacyjnych z rządem. Za takie uważamy ich apele do 900 tys. ON o stopniu znacznym, by 1 lipca gromadnie udali się do poradni rehabilitacyjnych i lekarskich z żądaniem bekolejkowego przyjęcia oraz do sklepów medycznych po nielimitowane wózki itp. A wszystko po to by udowodnić, że rząd oszukał ON wprowadzając ‘bez pokrycia’ szczególne uprawnienia w dostępie do opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych. Dwa lata temu takie ‘udowadniania’ były w pierwszych dniach podziału 500+. Dziś po tych ‘oszukanych’ i tych co wróżyli katastrofę tylko wstyd. Oby ON nie dały się wmanipulować środowisku, które - w imię prawa nowoczesnych matek do kariery i wolności wyboru, otwarcie walczy o prawo do zabijania dzieci takich jak Kuba i Adrian - tylko jeszcze nie narodzonych. Takie środowisko nie może dobrze życzyć ON! Cieszy nas, że dzięki Bogu, istnieją jeszcze ludzie, którzy matkowanie chorym dzieciom postrzegają jako objaw człowieczeństwa i miłości, która „cierpliwa jest, łaskawa jest, wszystko znosi, we wszystkim pokłada nadzieję i nigdy nie ustaje”

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane