statystyki

NFZ będzie monitorował świadczenia niepełnosprawnych: Nowe uprawnienia z nowymi kodami

autor: Agata Szczepańska14.06.2018, 09:39; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:43
Zmiany związane są z uchwaleniem ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zmiany związane są z uchwaleniem ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.źródło: ShutterStock

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie monitorował, jakie świadczenia i w jakiej liczbie zostały udzielone osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Narzędzia do tego wprowadza nowe rozporządzenie, którego projekt jest obecnie w konsultacjach.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 192).

Zmiany związane są z uchwaleniem ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. 2018 poz. 932). Wprowadziła ona dla tej grupy dodatkowe uprawnienia: do wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania, do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Nowe rozporządzenie uwzględni też ustawę z 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2017 poz. 1386), również przyznającą dodatkowe uprawnienia do korzystania ze świadczeń (bez skierowania i poza kolejnością).


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • SON "Podkarpacie"(2018-06-15 13:19) Zgłoś naruszenie 50

    Ufamy, że protestujący w Sejmie zechcą wykorzystać zdobyty ogromny autorytet w społeczeństwie oraz popularność medialną na rzecz systemowej pomocy wszystkim ON, a nie dla działań konfrontacyjnych z rządem. Za takie uważamy ich apele do 900 tys. ON o stopniu znacznym, by 1 lipca gromadnie udali się do poradni rehabilitacyjnych i lekarskich z żądaniem bekolejkowego przyjęcia oraz do sklepów medycznych po nielimitowane wózki itp. A wszystko po to by udowodnić, że rząd oszukał ON wprowadzając ‘bez pokrycia’ szczególne uprawnienia w dostępie do opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych. Dwa lata temu takie ‘udowadniania’ były w pierwszych dniach podziału 500+. Dziś po tych ‘oszukanych’ i tych co wróżyli katastrofę tylko wstyd. Oby ON nie dały się wmanipulować środowisku, które - w imię prawa nowoczesnych matek do kariery i wolności wyboru, otwarcie walczy o prawo do zabijania dzieci takich jak Kuba i Adrian - tylko jeszcze nie narodzonych. Takie środowisko nie może dobrze życzyć ON! Cieszy nas, że dzięki Bogu, istnieją jeszcze ludzie, którzy matkowanie chorym dzieciom postrzegają jako objaw człowieczeństwa i miłości, która „cierpliwa jest, łaskawa jest, wszystko znosi, we wszystkim pokłada nadzieję i nigdy nie ustaje”

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane